FT: Ukraina abi vetostamine võib Ungari EL-i rahastusest ilma jätta | Välismaa

2232999h0aa2t24

Tere tulemast Eestisse! Viimased välisuudised teatavad, et Ungari võib jääda ilma Euroopa Liidu rahastusest, kuna nad on otsustanud blokeerida Ukrainale antavat abi. See otsus on tekitanud elevust ja arutelu kogu Euroopas ning sellel võib olla laiemad tagajärjed kogu regiooni jaoks. See teema on oluline mitte ainult Ungari ja Ukraina jaoks, vaid ka kogu Euroopa jaoks. Tuleb huvitav näha, kuidas see olukord edasi areneb ja millised mõjud see võib omada EL-i rahastusele ja regioonile tervikuna.

Ungari pakkus Euroopa Liidule seoses Ukraina abiraha blokeerimisega “kompromissi”, ütles Ungari valitsusametnik esmaspäeval enne EL-i neljapäeval algavat selleteemalist tippkohtumist. Samas ähvardab Ungarit lekkinud dokumendi kohaselt EL-i rahastusest ilma jäämine, kui Budapest ei loobu oma vetost.

Ungari peaminister Viktor Orbán vetostas detsembris EL-i 50 miljardi eurose abi Kiievile. Orbán on ainus EL-i riigijuht, kes on säilitanud pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse Kremliga lähedased suhted.

Jaanuaris väljendas Orbán valmisolekut lubada abisumma eraldamist nelja aasta jooksul tingimusel, et toetus on eraldatud EL-i eelarvest ja vaadatakse igal aastal üle. 

Ajaleht The Financial Times kirjutas nädalavahetusel, et Budapest saatis laupäeval Brüsselile uue ettepaneku, milles täpsustati, et Ungari “on nüüd avatud EL-i eelarve kasutamisele Ukraina abipaketiks ning selle rahastamiseks ühisvõlaga, kui lisatakse klauslid, mis võimaldaksid Budapestil hiljem meelt muuta”.

Financial Times lisas viitega EL-i ametnike koostatud dokumendile, et Brüssel on “visandanud strateegia Ungari majanduslike nõrkuste vastu, kui Budapest peaks keelduma tühistama vetot Ukraina abile”. 

Plaani kohaselt lubaks kõik teised EL-i riikide juhid külmutama kogu Ungarile mõeldud EL-i rahastuse, kui Orban ei nõustu heaks kiitma Ukraina abipaketti. Ettepanekut seletavas dokumendis tuuakse välja, et Ungaris on kõrge inflatsioon ning riigivõla teenindamise kulud on ühed kõrgemad EL-is.

Loe rohkem:  Läti valimiskomisjoni endine juht võib saada korruptsioonisüüdistuse | Välismaa

Kaks anonüümseks jääda soovinud EL-i diplomaati ütlesid siiski Financial Timesile, et neil puudub kindlus, et kõik teised EL-i riikide valitsusjuhid selle plaaniga nõustuvad.

Samas avaldas plaani lekkimine mõju investorite kindlustundele Ungari suhtes. Ungari rahvusvaluuta forint langes 0,7 protsendi võrra euro suhtes kauplemispäeva alguses ning selle kurss halvenes veelgi päeva jooksul, jõudes 390 forindini euro eest. Samuti kasvas 0,09 protsendipunkti kümneaastaste Ungari riigivõlakirjade intressimäär, jõudes 6,35 protsendini. Tegemist on kõrgeima tasemega alates detsembrist, märgib Financial Times.

“Brüssel kasutab Ungari vastu väljapressimist nagu homset ei olekski, kuigi oleme esitanud kompromissi,” kirjutas Orbáni poliitiline direktor Balazs Orbán Financial Timesi artiklit kommenteerides sotsiaalmeediaplatvormil X (varem Twitter).

Kokkuvõttes näitab see artikkel, kuidas Ukraina ja Ungari vaheline konflikt võib mõjutada Ungari EL-i rahastust. See tõstatab olulisi küsimusi EL-i solidaarsuse ja riikide suveräänsuse tasakaalustamise kohta. Samuti näitab see, kuidas geopoliitilised pinged võivad mõjutada EL-i liikmesriikide suhteid ja rahastust. Seega on oluline leida lahendus Ukraina ja Ungari vahelisele konfliktile ning tagada, et EL-i rahastus ei satuks geopoliitilistesse vaidlustesse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga