Följeton. Magusamaias poiss rikkus klassi võiduvõimalused | Arvamus

2299551h8844t24

“Följeton. Magusamaias poiss rikkus klassi võiduvõimalused | Arvamus

Keset tulist rebimist kooli spordipäeval, astus välja üks poisike, kelle armas välimus ja häälne naeratus võitsid kõigi südamed. Ometi ei olnud kõik nii roosiline, sest tema kurnatud klassikaaslased nägid tema teod klassi võiduvõimalusi kahanemas. See lugu räägib enamat kui lihtsalt spordivõistlusest – see käsitleb sõprust, vastutust ja tagajärgi. Kuidas üks poisi magusaisu võis mõjutada terve klassi saatust? Loe lähemalt ja haaravast arvamusest sellest kaasahaaravast lugemisest.”

Ühe veel sulgemata väikekooli klass oli napilt võitmas “moosipallivaba klassi” tiitlit, kui nende võiduvõimaluse rikkus üks magusamaias lapskodanik. Maksumärgistuseta moosipallid tekitavad kohalikes omavalitsustes üldse väga tõsiseid probleeme.

“Suhkrumaks” pole veel üleriiklik teema, aga kohalikul tasandil on sellega kogemusi ning paraku on ka valusaid õppetunde küllaga.

Näiteks on ühes anonüümsust palunud kohalikus omavalitsuses suhkrusisaldusega toodetele rakendatud kohalik lisamaks kehtinud juba seitse aastat. Muuhulgas on keelatud ka toodete magustamine kunstlikult ning loomulike magusainetega produktide (õunad, marjad jne) käitlemine, kui selleks pole taotletud litsents maksuameti kohalikult magusainspektsioonilt.

Meenutamegi siinkohal eelmise kevade suuremat pahandust, mis eskaleerus koolisisese võistluse käigus. Võistluse eesmärk oli edendada noorte tervisekäitumist, aga üks konkreetne juhtum viis hoopiski suuremate väärtegude avastamiseni.

Valla põhikooli 6B klass oli napilt võitmas iga-aastast “moosipallivaba klassi” tiitlit, kui nende võiduvõimaluse rikkus 12-aastane magusamaias Triip (nimi muudetud, tegelikult on ta Priit muidugi), kes tabati konkursi viimasel päeval kooli nurga peal keelatud pirukat nosimas. Tabamiseni viis juhuslik tuhksuhkru test õpilaste sõrmedelt. Kohtule esitati ümberlükkamatu asitõendina ka turvakaamera salvestis, mille pealt on õõvastav protseduur kogu oma jälkuses vaadeldav.

Põhikooli pressiteates seisis, et poiss sai aru, millega on hakkama saanud, ning kahetseb tehtut. Samuti oli ta koostööaldis ja andis üles lähedalasuva bensiinijaama töötaja, kes olevat saatusliku maksuvaba saiakese poisile hõlma alt müünud.

Loe rohkem:  Sten Tikerpe: ID-kaardi viimine mobiili väärib enam juriidilist tähelepanu | Arvamus

Kokkuleppemenetluse raames pidi 12-aastane Triip nädala koduarestis veetma, kus ta ei tohtinud teha muud, kui mängida oma 52-tollise 4K teleka taga vägivaldseid Playstation 5 mänge.

Kooli direktori Heidi Kinderheiteri sõnul on neil ennegi keelatud ainetega probleeme olnud. Mullu konfiskeeriti samas majas haarangu käigus 14 liitrit maksumärgistuseta õunamahla ning ulatusliku jälitustegevuse tulemusel vahistati viis vanaema, kes said süüdistuse keelatud magusainete käitlemises. Lisaks esitati ühele vanaisale kahtlustus kuritööks vajaliku mahlapressi ladustamises garaažis murutraktori taga.

Maksuameti magusainspektsioon palub jätkuvalt kõigil inimestel kahtlasest tegevusest vihjetelefonile märku anda.

Eriliselt tähelepanelik tasub olla siis, kui:

  • naabrinaine hiilib taignarulliga ringi, aga mees on kodus;
  • naabri aias on harilikust rohkem mesilasi ja herilasi;
  • teile tundub, et naaber on kaalus juurde võtnud.

Magusainspektsioon paneb südamele, et rahva tervise huvides tuleks üles anda kasvõi oma lihane ema, kes pühapäeviti keefirist pannkooke küpsetab. Väike Triip aga loodetavasti õpib oma vigadest ning maksumärgistuseta moosipalli järele käsi enam ei sirutu. 

Kokkuvõtvalt võib öelda, et noormehe hooletus klassi võiduvõimaluste suhtes tekitas palju pahameelt ning pettumust nii õpetajate kui ka kaasõpilaste seas. Selline käitumine ei ole vastuvõetav ning õiglase võistluse tagamiseks tuleks kõikidel osalejatel järgida reegleid ja pühendada end mängule täielikult. Õiglus ja ausus on olulised omadused nii kooli kui ka kogu ühiskonna toimimisele ning nende väärtuste propageerimine peaks olema õpetajate ja vanemate ühine eesmärk. Loodetavasti õpib noormees oma vigadest ning tulevikus suhtub võistlustesse ja teistesse ülesannetesse lugupidavamalt ning vastutustundlikumalt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga