Tere tulemast Eestisse! Viimased uudised näitavad, et Föderaalreservi juht on ennustanud kolme intressilangetust aasta jooksul. See oluline teade võib mõjutada maailmamajandust ning Seda jälgitakse huviga üle kogu maailma. Kui olete huvitatud välismaiste majandusuudiste jälgimisest, siis see on kindlasti teema, mida tasub arutada. Eestis on sellel teemal palju uurimist ja arutamist ning me kutsume teid liituma meie vestlustega, et saada parem arusaam selle mõjust meie enda majandusele.
USA föderaalreserv langetab intressimäärasid umbes kolm korda ehk 0,75 protsendipunkti võrra aasta jooksul, ütles selle juht Jerome Powell pühapäeval eetris olnud intervjuus telekanalile CBS. Investorid ootavad samas tervelt kuus intressilangetust.
Powell ütles CBS-ile, et peaaegu kõik föderaalreservi nõukogu liikmed arvavad, et see langetab intressimäärasid praeguselt 5,25 kuni 5,5 protsendi tasemelt mingil hetkel 2024. aasta jooksul. Hetkel on föderaalreservi intressimäär kõrgeim 23 aasta jooksul.
Föderaalreservi juht lisas, et tema kolleegid eeldasid detsembris, et intressimäärad langevad aasta jooksul 0,75 protsendipunkti võrra. Kuigi uued USA keskpanga nõukogu prognoosid avaldatakse alles 20. märtsil, pole Powelli sõnul põhjust arvata, et prognoosid oluliselt muutuks, vahendab Financial Times.
“Kui majandus nõrgeneb, siis me võime langetada intressimäärasid varem ja võib-olla ka kiiremini. Kui majandus paraneb, kui inflatsioon osutub vastupidavamaks, siis see võib sundida meid langetama määrasid hiljem ja võib-olla aeglasemalt,” lisas Powell.
USA turud ennustasid veel eelmisel nädalal kuus intressimäärade langetust, mis algaksid juba märtsis. Kuid Powelli sõnum, et selline stsenaarium pole kuigi tõenäoline, ning jaanuari tööhõive ootamatult kiire kasv jahutas investorite ootusi.
Powelli intervjuud salvestati päev enne jaanuarikuu tööturuaruande avaldamist, mille järgi tõusis töökohtade arv USA-s kuuga 353 000 võrra ehk kaks korda kiiremini kui analüütikud ennustasid.
“Tööturg on veel väga, väga tugev. Seega sellist tüüpi valu, mille pärast olin mures ja väga paljud teised olid mures, seda ei juhtunud. Ning see on tõesti hea asi. Me soovime, et see jätkuks,” ütles föderaalreservi juht USA tööturu seisu kohta.
Mõned föderaalreservi ametnikud väljendasid viimasel ajal muret, et tööturu tugevus viib suurema palgakasvu ja seega kõrgema inflatsioonini. Siiski arvab Powell, et inflatsioon jätkab langust.
“Me vaatleme inflatsiooni 12 kuu lõikes. See on meie eesmärk. Ning eelmise aasta esimesed viis kuud olid päris kõrge inflatsiooniga,” ütles Powell, viidates, et nende kuude ajapikku aastasest statistikast väljalangemine võimaldab vähendada intressimäärasid suveks.
Föderaalreservi juht lisas, et on ajalooliselt tavapäratu, et intressimäärade järsk tõus viimase kahe aasta jooksul ei toonud kaasa majanduslangust või arvestatavat töötuse kasvu.
“Laiem majanduse olukord on tugev, tööturg on tugev ning inflatsioon langeb. Minu kolleegid ja mina püüame valida õige hetk, mil hakata lõdvendama meie piiravat poliitikat. See aeg on lähenemas,” ütles ta.
Kokkuvõttes võib öelda, et föderaalreservi juhi ennustus kolmest intressilangetusest aasta jooksul mõjutab kindlasti ka Eesti majandust. Selline samm võib parandada meie ekspordivõimalusi ja kaasa aidata majanduskasvule. Samas võib see kaasa tuua ka riskid, nagu inflatsiooni tõus ja kinnisvaraturu ülekuumenemine. Seetõttu on oluline, et Eesti majanduspoliitika teeks vajalikud kohandused ja jälgiks hoolikalt föderaalreservi otsuseid. Ühtlasi tasub jälgida, kuidas see ennustus mõjutab maailmamajandust ning Eesti väliskaubandust.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus