Finnair ja Soome politsei hoidusid täpsustamast Rõivasega juhtunut | Eesti

2302866hd6edt24

Eestis tekitas elevust uudis sellest, et lennufirma Finnair ja Soome politsei keeldusid täpsemalt selgitamast, mis juhtus endise Soome peaministri Alexander Stubbiga lennul, mis pidi maanduma Tallinna lennujaamas. Antud juhtumi salapärasus ja keeldumine detailideni minna on äratanud palju küsimusi ja spekulatsioone. Rõivasega seotud sündmuste saladuse hoidmine on tekitanud huvi ja spekulatsioone, mis on tõstnud fännide ja avalikkuse huvi kõrgustesse.

Soome politsei ja lennufirma Finnair kinnitasid ühe reisija eemaldamist laupäeva õhtul Helsingist Tokyosse suundunud lennukilt, kuid hoidusid täpsustamast reisija isikut ja juhtunu detaile. Postimees ja Delfi teatasid pühapäeval, et laupäevaõhtuselt lennult eemaldati ekspeaminister Taavi Rõivas (Reformierakond).

“Võime kinnitada, et laupäeval, 9. märtsil eemaldati Helsingist Jaapanisse suundunud lennult allumatu reisija, kuna ta ei järginud lennuki meeskonna korraldusi,” ütles Finnairi pressiesindaja Mia Eloranta esmaspäeval ERR-ile.

Reisija lennukilt eemaldamiseks kutsuti appi politsei, lisas Eloranta oma kirjalikus kommentaaris.

Soome Ida-Uusimaa politseijaoskonna esindaja Heidi Saarinen ütles ERR-ile, et saab kinnitada, seda, et politsei täitis laupäeva õhtul ülesande, mis oli seotud ühe reisija kõrvaldamisega lennukilt, kuid keeldust rohkem infot andmast.

Täpsustavatele küsimustele isiku lennult eemaldamise asjaolude kohta ütles ka Eloranta, et vastavalt Finnairi poliitikale ei edasta nad intsidentide ega reisijate kohta täpsemaid detaile.

“Üldise põhimõttena eemaldatakse reisija lennult näiteks sõnakuulmatu käitumise tõttu või seepärast, et ta ei ole lendamiseks sobivas konditsioonis,” märkis Eloranta.

Lennundusekspert Toomas Uibo rääkis esmaspäeval Raadio 2 saates “Hommik!”, et iga lennukimeeskonna esmane ülesanne on viia lend läbi turvaliselt ning seetõttu hinnatakse võimalikke ohte lennule. “Kui lennumeeskonna liige näeb, et ühe reisija näol on oht lennuturvalisusele, siis ta eemaldatakse. Siin pole kohta vaidlemiseks. Kaptenil on õigus igaüks eemaldada, kusjuures ta teeb otsuse selle info põhjal, mis ta stjuardessilt saab,” rääkis Uibo.

Loe rohkem:  Vene lennukid ei rikkunud mullu kordagi Eesti õhuruumi | Eesti

Küsimusele, kas lennukimeeskond võib joobes reisijal lasta alkomeetrisse puhuda, ütles Uibo, et sellist õigust neil ei ole. “Alkomeetri kasutus on reguleeritud seadusega ja lennufirmadel seda õigust pole. Küll aga on õigus hinnata inimese adekvaatsust ja selle põhjal otsustada, kas isik võib lendu ohustada. See on meeskonna hinnata, nad peavad visuaalselt tuvastama, kas näevad temas ohtu või mitte,” rääkis Uibo.

Postimehe teatel said nad laupäeval vihje, mille kohaselt juhtus Helsingis Jaapanisse siirduma pidanud lennukil intsident, kus reisijatele teatati lennuki stardi edasilükkamisest. Pealtnägija sõnul tekkis Rõivasel alguses lennukimeeskonnaga vaidlus ning mõne aja pärast saabusid lennukisse politseinikud, kes Rõivase lennukist välja viisid. Postimees vestles ka teiste inimestega, kes Eesti välisministeeriumi ja äridelegatsiooniga samal ajal lennujaamas viibisid ning nende sõnul oli Rõivas juba Helsingi lennujaamas olles üsnagi purjus. Rõivas ütles, et jutud tema purjusolekust on laim ning tal tekkis lennukis stjuardessidega vaidlus sülearvuti kasutamise pärast, mistõttu ta esitas Finnairile ametliku kaebuse koos kahjunõudega.

Välisminister Margus Tsahkna alustas pühapäeval kolm päeva kestvat kõrgetasemelist visiiti Jaapanisse, mille käigus ta kohtub ka Jaapani välisministri Yōko Kamikawa, digiministri Taro Kono ning Jaapani parlamendi esindajatega. Visiidil osaleb ka äridelegatsioon, mille liige Rõivas pidi olema.

Kokkuvõttes tundub, et nii Finnair kui ka Soome politsei on otsustanud hoiduda Rõivase juhtumiga seotud üksikasjade avalikustamisest. See võib olla tingitud privaatsuse kaalutlusest või soovist mitte tekitada avalikku poleemikat. Siiski on oluline, et õiglus saaks võidule, ning loodetavasti suudetakse juhtunu asjaolud lähiajal selgitada. Info puudumine võib aga tekitada spekulatsioone ja segadust, seega võiks tulevikus olla oluline tagada suurem läbipaistvus ja avatus sarnaste juhtumite korral.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga