Tere tulemast! Ungari parlament toetas hiljuti Rootsi NATO-liikmesust, mis on tekitanud palju arutelu nii Ungaris kui ka rahvusvaheliselt. Fidesz partei poolt esitatud ettepaneku heakskiitmine tõotab mõjutada mitte ainult Ungari ja Rootsi suhteid, vaid ka NATO liikmelisust ning Euroopa julgeolekut tervikuna. Selle sündmuse mõju ulatub kaugemale poliitilisest sfäärist ning pakub olulist materjali nii ajakirjanikele, analüütikutele kui ka tavakodanikele, kes on huvitatud rahvusvahelistest suhetest ja julgeolekust. Oleme valmis kajastama selle olulise sündmuse arengut ning analüüsima selle tagajärgi.
Ungari võimupartei Fideszi fraktsioon kavatseb korraldada hääletuse Rootsi NATO-liikmesuse ratifitseerimise üle juba tuleva nädala esmaspäeval, teatas fraktsiooni juht Mate Kocsis teisipäeval oma Facebooki postituses.
Ühtlasi kavatseb fraktsioon hääletada Rootsi kaitsealliansiga lepingu liitumise poolt.
“Fideszi parlamendifraktsiooni juht Mate Kocsis pakub välja, et Ungari Rahvusassamblee hääletaks Rootsi NATO-liikmesuse ratifitseerimise üle 26. veebruaril, lubades Fideszi toetust sellele otsusele,” lisas Ungari valitsuse pressiesindaja Zoltan Kovacs X-is (varem Twitter).
Ungari peaminister Viktor Orban on juba öelnud laupäeval oma iga-aastases kõnes olukorrast riigis, et hääletus toimub parlamendi kevadise istungjärgu alguses.
Kõik NATO liikmed peale Ungari on juba Rootsi liitumise kaitsealliansiga heaks kiitnud. Koos Rootsiga esitas NATO-sse astumise taotluse ka Soome, mis sai NATO liikmeks juba eelmise aasta aprillis. Rootsi ja Soome otsustasid loobuda pikaajalisest neutraalsusest pärast Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse.
Kokkuvõttes on Ungari parlamenti toetus Rootsi NATO-liikmelisusele oluline samm Euroopa Liidu ja NATO liikmesriikide vahelise koostöö tugevdamise suunas. See näitab, et riigid on valmis toetama üksteist julgeoleku tagamisel ning jätkama ühiseid pingutusi demokraatia ja stabiilsuse säilitamisel regioonis. Selle sammu abil saame luua turvalisema ja stabiilsema keskkonna kogu Euroopa jaoks. Loodame, et see koostöö jätkub ja viib veelgi tihedama partnerluse loomiseni kõigi Euroopa riikide vahel.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus