Europarlament otsib võimalusi eurosaadikute istungites osalemise tagamiseks | Välismaa

2250801h5422t24

Tere tulemast Eestisse! Euroopa Parlament otsib võimalusi tagada eurosaadikute osalus istungitel kaugtöö vahendusel. See on oluline samm, et tagada Euroopa Liidu poliitikute kaasatus olenemata nende asukohast. Kaugtöö võimalused on muutnud töömaailma dünaamilisemaks ja Euroopa Parlament soovib sellest võimalusest maksimaalselt kasu saada. See otsus tõestab Euroopa Liidu pühendumust kaasaegsele ja paindlikule töökeskkonnale ning näitab, et isegi välismaal viibides on võimalik olla osa olulistest otsustusprotsessidest Euroopa Liidus.

Euroopa Parlamendi töörühm valmistas ette plaani, mille järgi istung katkeks, kui saalis viibib alla kolmandiku kõikidest saadikutest. Algatus on ajendatud soovist sundida saadikuid istungitest osa võtma.

Vastavalt Politico kätte sattunud ettepanekute loetelule, saab parlamendi president katkestada istungi, kui saalis ei viibi piisavalt saadikuid. Pakutavaks kohalviibijate alampiiriks on vähemalt kolmandik saadikuid ehk 240 parlamendiliiget juunis valitavatest 720 eurosaadikust.

Euroopa Parlamendi juhtkond on ammu olnud mures vähese osaluse pärast. Näiteks pidi Euroopa Komisjoni siseasjade volinik Ylva Johansson esinema neljapäeval peaaegu tühja istungitesaali ees. Johansson rääkis tulevasest Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) kohtumisest, mis võib mõjutada oluliselt Euroopa Liidu majandust.

Eelmisel aastal alustas tööd mitmest eurosaadikust ja ametnikust koosnev töörühm, mille ülesandeks oli välja töötada istungites mitteosalemise probleemile lahendused. Uus dokument, mida pole veel avalikuks tehtud, jõudis parlamendi põhiseaduskomisjoni.

Samas nõuab ettepanek edasisi arutelusid, kirjutas põhiseaduskomisjoni esimees Salvatore de Meo parlamendi presidendile Roberta Metsolale.

Ettepaneku järgi peaks esmalt vähemalt 38 saadikut paluma istungi juhatajat kontrollida, kui palju saadikuid viibib istungitesaalis. Eurosaadikud arutavad, kas istungi juhataja oleks kohustatud istungi katkestama või saaks valida, kas istung lõpeb või mitte, kui piisavalt saadikuid pole kohal.

Sarnane reegel kehtib juba hääletuste puhul.

Lisaks eurosaadikutele ei viibi saalis tihti ka teised olulised ametnikud. Näiteks lahkub tavaliselt saalist Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen kohe pärast oma kõne pidamist ja kõige olulisemate saadikute sõnavõttude ärakuulamist. Mõni teine komisjoni liige on aga kohustatud kuulama kõiki sõnavõtte komisjoni juhi asemel.

Loe rohkem:  Punase mere kriis: tarnehäired jõudsid toidusektorisse | Välismaa

Kokkuvõtteks võib öelda, et Euroopa Parlament otsib aktiivselt võimalusi, kuidas tagada eurosaadikute osalemine istungitel. See on oluline samm Euroopa Liidu demokraatia ja läbipaistvuse edendamise suunas. Euroopa Parlamendi liikmete kaasamine otsuste tegemisse on oluline tagamaks, et kõik liikmesriigid ja nende kodanikud oleksid esindatud ning nende hääle kuuldav. See näitab Euroopa Liidu püüdlust tugevdada oma demokraatlikke protsesse ja tagada kõikide liikmete võrdne osalus otsustusprotsessis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga