Euroopa rohelised nõuavad kliimaneutraalsust juba 2040. aastal | Välismaa

2244051h30d3t24

Tere tulemast Eestisse! Euroopa rohelised on esitanud ambitsioonika nõude, et kogu Euroopa Liit saavutaks kliimaneutraalsuse juba aastaks 2040. See tähendaks üleminekut puhtale energiale, vähendades keskkonnareostust ja säilitades meie planeedi tulevastele põlvedele. Eesti, nagu ka teised Euroopa Liidu liikmesriigid, seisab silmitsi selle väljakutsega, kuid samas ka võimalusega olla eestvedajaks rohelisele tulevikule suunatud tegevuses. Meie vastutus on luua kestlikum tulevik ja kaitsta meie keskkonda. Lähme koos Euroopa rohelistega kliimaneutraalsuse suunas!

Euroopa rohelised kinnitasid nädalavahetusel oma valimisprogrammi, milles kutsutakse üles saavutama kliimaneutraalsust juba 2040. aastal ehk 10 aastat varem kui sätestab praegu Euroopa Liidu seadusandlus. Saksamaa roheliste ettepanekud hilisemaks tähtajaks lükati tagasi.

Praegu sätestavad EL-i reeglid kliimaneutraalsuse saavutamist 2050. aastaks. Saksamaa roheliste delegaadid pakkusid tähtajaks 2045. aasta, kuid ettepanek hääletati maha, vahendab Politico.

Valimisprogramm sätestab kõikidest fossiilkütustest loobumist ja EL-i energeetikasüsteemi üleviimist 100 protsendi ulatuses taastuvenergiale 2040. aastaks. Lisaks soovivad Euroopa rohelised loobuda söest 2030. aastaks ning maagaasist ja naftast ideaalis 2035. aastaks ning hiljemalt 2040. aastaks.

Saksamaa delegatsiooni katse eemaldada teksti viimasest versioonist viited maagaasile ja naftale ebaõnnestus samuti.

Roheliste otsus nõuda senisest veelgi kiiremat kliimaneutraalsuse saavutamist leidis aset vaatamata viimasel ajal üle Euroopa peetud põllumeeste meeleavaldusele ning rohelise ülemineku suhtes skeptiliste parempoolsete erakondade populaarsuse tõusule.

Küsitluste järgi riskivad rohelised kolmandiku oma mandaatide kaotamisega juuni alguses peetavatel Euroopa Parlamendi valimistel, arvestatav osa kaotustest langeb just Saksamaa roheliste õlgadele.

Siiski täiendasid rohelised oma valimisprogrammi vastuseks põllumeeste meeleavaldustele.

Näiteks lubavad rohelised “uut põllumajandusmudelit, mis vähendab heitmeid, kaitseb keskkonda ja edendab sotsiaalset õiglust”.

Lisaks ütlevad rohelised, et põllumehed peavad teenima väärikat tasu enda töö eest.

Loe rohkem:  EL määras Apple'ile 1,8 miljardit eurot trahvi | Välismaa

“Tagame, et põllumehi ei ohusta ebaõiglane konkurents toodete poolt, mis ei austa samu standardeid, kaasa arvatud kolmandatest riikidest imporditud toodete poolt,” seisab valimisprogrammis.

Roheliste esinumbriteks saavad Saksamaa eurosaadik Terry Reintke ja Hollandi eurosaadik Bas Eickhout. Ida- ja Lõuna-Euroopa roheliste katsed kindlustada mõne oma poliitiku saamise üheks kahest esinumbrist ebaõnnestusid.

Kliimaneutraalsus on väga oluline eesmärk, mida Euroopa Rohelised soovivad saavutada juba 2040. aastaks. See on ambitsioonikas eesmärk, mis nõuab kiireid ja järjekindlaid meetmeid kliimamuutuste vastu võitlemiseks. Eesti peab oma osa selles mängima ja võtma konkreetseid samme selle eesmärgi saavutamiseks. See nõuab laialdast koostööd teiste Euroopa riikidega ja pühendumust pikaajaliste keskkonnasõbralike meetmete rakendamisele. Kliimaneutraalsuse saavutamine on oluline mitte ainult tulevaste põlvkondade, vaid ka meie enda heaolu tagamiseks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga