Euroala kaubavahetuse ülejääk jõudis jaanuaris ajalooliselt kõrgele tasemele | Välismaa

2313675ha5fct24

Tere tulemast Eestisse! Jaanuaris saavutasime ajalooliselt kõrgeima Euroala kaubavahetuse ülejäägi taseme, mis toob meie riigile palju positiivseid võimalusi ja väljavaateid. See on tunnustus meie töökas rahvale ja tugevale majandusele. Oleme uhked selle üle, kuidas oleme suutnud oma kaubandussuhteid tugevdada ja kasvatada ning loodame, et see trend jätkub ka tulevikus. Tulge ja avastage koos meiega kõik võimalused, mida see suurepärane saavutus meile pakub!

Euroala kaubavahetuse ülejääk muu maailmaga moodustas jaanuaris 28 miljardit eurot, näitavad Eurostati andmed. Tegemist on suurima kaubavahetuse ülejäägiga alates 2002. aastast, kui Eurostat hakkas selliseid andmeid koguma.

Jaanuaris kasvas euroala eksport 2,1 protsenti võrreldes detsembriga. Euroala eksport kasvas enamikesse suurtesse riikidesse, välja arvatud USA-sse.

Euroalasse imporditi aga jaanuaris nelja protsendi võrra vähem kaupu kui detsembris. Langes nii import USA-st ja Aasiast kui Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni (OPEC) riikidest.

Euroala kaubandusbilanss Hiinaga paranes, euroala kaubavahetuse puudujääk Hiinaga vähenes jaanuaris 10,6 miljardi euroni, olles viimase kolme aasta jooksul madalaim. Import Hiinast euroalasse langes järsult ja euroala riikide eksport Hiinasse kasvas mõnevõrra.

Samas tuntakse Brüsselis muret, et Hiina odavate elektrisõidukite impordi kasv ohustab Euroopa autotootjaid. Alates 2019. aastast kasvas Hiina elektrisõidukite osakaal Euroopa turul ühelt protsendilt kaheksale. Euroopa Komisjon algatas sügisel uurimise Hiinast imporditud elektrisõidukite hinnakujundusse.

Veel 2022. aastal oli euroala kaubavahetuse puudujääk rekordiliselt suur, ulatudes 335 miljardi euroni, mis oli suuresti tingitud energiakandjate hindade tõusu põhjustanud Venemaa sõjast Ukraina vastu. Eelmisel aastal jõudis euroala kaubavahetus ülejäänud maailmaga aga ülejääki, mis moodustas 64 miljardit eurot.

Hiljutine nafta ja gaasi hindade langus aitas vähendada aastaga euroala energiakandjate importi kolmandiku võrra.

Siiski ei pruugi euroala kaubavahetuse ülejäägi kasv pikalt kesta. Financial Timesiga suhelnud majandusteadlase Claus Visteseni sõnul pole kaubandusbilansi paranemine jätkusuutlik, sest euroala kaubavahetuse puudujääk OPEC-i liikmetega langes kolme aasta madalaimale 608 miljardi euro tasemele, mis ei pruugi pikalt kesta.

Loe rohkem:  Odessas ja Harkivis hukkusid Vene õhurünnakus inimesed | Välismaa

Viimase aasta jooksul tervikuna kasvas EL-i eksport Jaapani 10 protsenti, USA-sse 8,5 protsenti ja Ühendkuningriiki 2,5 protsenti, samas langes eksport Hiinasse kolm protsenti.

Suurem osa euroala paranenud kaubandusbilansist tulenes Saksamaa ekspordimahtude kasvust. Saksamaa kaubavahetuse ülejääk kogu ülejäänud maailmaga oli jaanuaris 27,5 protsenti ning väljaspool Euroopa Liitu asuvate riikidega 12,9 miljardit eurot.

Eestil on rõõm näha Euroala kaubavahetuse ülejäägi saavutamist ajalooliselt kõrgele tasemele jaanuaris. See näitab, et meie majandus on tugev ja konkurentsivõimeline ning me suudame pakkuda kaupu ja teenuseid, mida teised riigid soovivad. Kuigi see võib tekitada mõningaid väljakutseid tasakaalu säilitamisel, on see samas ka tunnustus meie töö järjepidevale kvaliteedile. Jätkame oma jõupingutusi selle positiivse trendi hoidmiseks ja oma majanduse edasiseks arendamiseks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga