Esivanemate Siberi-aastad kunsti pannud Kruusmägi: on traagikat, aga ka toredaid hetki | Kunst

2229657hd2f4t24

Tere tulemast! Eesti kunstnik Kristiina Kruusmägi jutustab oma uues näitusel kõnekaid ja südantlõhestavaid lugusid oma esivanematest, kes läbisid Siberi-aastaid. Tema looming kajastab nende traagilisi kogemusi, kuid samas toob esile ka helgeid hetki ja lootust. Kruusmägi maalid on täis emotsiooni ja sügavat tähendust ning pakuvad vaatajale võimsa ajaloolise perspektiivi. Astuge sisse ja avastage nende vaprate inimeste lugu läbi kunsti! See näitus avab teile ukse minevikku ja annab võimaluse mõista oma esivanemate keerulist teekonda Siberis.

Liisa Kruusmägi avas Tallinna Linnagaleriis isikunäituse “Mälestused Altai Kraist”, mis räägib tema esivanemate ümberasumise loo.

Pigem maalikunstnikuna tuntud Liisa Kruusmägi keskendub seekord koomiksile, eksponeerides nii joonistusi kui keraamikat. Rändelugu põhineb kunstniku vanaema Siberi-päeviku mälestuskildudel ja meenutustel Estonia külas veedetud ajast.

“Lugu on pigem minu vanavanaemast Anettest ja sellest, kuidas ta 16-aastaselt abiellus mõisnikuga, kes oli 40-aastane, ja milline ilus mõisaelu neil oli, kuidas mees traagiliselt suri ning kuidas ta elu edasi läks,” selgitas Kruusmägi. “Siin on traagilisi momente, aga on ka lõbusamaid ja toredamaid hetki.”

Kunstnik selgitas, et näituse idee sündis kuraatoriga rääkides. “Talle hakkas lugu minu vanavanaemast ja kuidas nad Siberisse läksid meeldima ja ta arvas, et sellest võikski teha näituse,” sõnas Kruusmägi.

“Võib öelda, et näituse kese on kollektiivne teos, mis kujutab Estonia küla, mis baseerub Liisa vanaema joonistusel. Me tegime seda kollektiivselt ehk me kogunesime sõpradega kõik kokku ja hakkasime koos kujukesi voolima. Oluline oli luua sarnane meeleolul, nagu seal külas oli – kõik aitasid teineteist ja ühistegutsemise tunde loomine oli tähtis,” selgitas kuraator Anneliis Lepp.

Näitus on Tallinna Linnagaleriis avatud 31. märtsini.

Kokkuvõttes võib öelda, et esivanemate Siberi-aastad on olnud nii traagilised kui ka kaunid ning neid on talletatud kõnekates kunstiteostes. Kruusmägi looming kajastab nende raskete aastate valu ja kannatusi, kuid samas ka toob esile helgeid ja ilusaid hetki. Kunst on olnud oluline vahend mineviku mälestuste ja kogemuste edasiandmisel ning mälestuste ja loovuse kaudu säilitatakse ja jäädvustatakse mineviku pärandit. Kruusmägi looming on tähtis osa Eesti ajaloost ja kultuuripärandist ning aitab mõista ja hinnata meie esivanemate keerulist minevikku.

Loe rohkem:  Rebeca Parbus: haiget tegev kunst aitab näha asju, mis on hästi | Kunst

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga