Tere tulemast! Täna uurime ERR Lätis: KNABi poolt tehtavat uurimist seoses väidetava ümbrikupalga maksmisega Ühtsuse büroos. See skandaal on kolinud üle piiri ja pannud paljud küsimusi esitama poliitilise korruptsiooni kohta mitte ainult Eestis, vaid ka Lätis. Kas sellised praktikad on levinud ka meie riigis? Kuidas see võib mõjutada meie usaldust valitsuse vastu? Lähme sügavamale uurimisele ja vaatame, kuidas see skandaal võib mõjutada Eesti poliitilist maastikku.
Läti koalitsiooni juhtpartei Ühtsuse büroo endine töötaja Normunds Orleans avalikustas, et rahapuuduse tõttu on talle ja veel kümnele kolleegile makstud pikka aega ümbrikupalka. Ühtsuse juhid peavad süüdistust laimuks. Asja uurib Läti korruptsioonitõrjebüroo (KNAB).
Endine Ühtsuse büroo töötaja ja selle nädala esmaspäevast ka parteist välja visatud Normunds Orleans väidab, et ümbrikupalka hakati maksma juba kuue või seitsme aasta eest. Orleans olevat teavitanud sellest nii endist peaministrit Krišjanis Karinšit kui ka praegust valitsusjuhti Evika Silinat, kuid midagi polevat ette võetud.
“Aktuaalse kaamera” telefonikõne võttis Orleans küll vastu, kuid edastas telefoni oma pojast õiguskonsultandile Karlis Orleansile.
“See pole ühekordne juhtum, ümbrikupalka on makstud aastaid. Sellele on juhitud parteijuhtide tähelepanu, kuid midagi pole muutunud. Nii parteiühendus Uus Ühtsus kui ka partei Ühtsus eitavad kõike ja seepärast uurivad asja õiguskaitseorganid. Oleme esitanud neile kõik asitõendid, mis meil on. Võimul olevat Uut Ühtsust ja sellesse kuuluvat Ühtsust pole võimalik eristada – need on samad inimesed samades ruumides, kuigi juriidiliselt on nad erinevad. Normunds Orleans töötas neist mõlemas ja oli neis büroojuht. Mõlemal pool pandi toime rikkumisi,” rääkis ta.
Ühtsuse juhid on kõik süüdistused tagasi lükanud – midagi seadusevastast ei leidnud ei partei eetikakomisjon ega siseaudit. Peaminister on praegu visiidil USA-s.
Korruptsioonitõrje büroosse on asja uurimiseks pöördunud mõlemad osapooled.
“Toimub väga häälekas ja tõenäoliselt poliitikast kantud mainerünnak Ühtsuse vastu. Usun, et partei kaebab selle süüdistaja peale õiguskaitseorganitesse,” ütles Läti justiitsminister Inese Libina-Egnere.
Kas Lätis on puhkemas poliitiline kriis, sõltub uurimistulemustest.
Ühtsus on olnud palju aastaid Lätis üks häälekamaid ümbrikupalkade ja varimajanduse vastu võitlejaid. Ühtsusele kuulub lisaks peaministrile nii rahandus-, sise-, välis- ka justiitsministri koht.
Teave võimalikust ümbrikupalkade maksmisest erakonna büroos võib poliitikute mainet üsna tuntavalt kahjustada.
Samuti Ühtsusest võrsunud president Edgars Rinkevićs loodab, et õiguskaitseorganid toovad tõe kiiresti päevavalgele.
Kokkuvõttes võib öelda, et KNABi uurimine väidetava ümbrikupalga maksmise osas Ühtsuse büroos Lätis on oluline samm korruptsiooni vastu võitlemisel. See on oluline teema, mis vajab tõsist tähelepanu ja järelvalvet, et tagada aus ja läbipaistev valitsus. Sellised juhtumid tuleb tuua päevavalgele ning vastutavad isikud peavad vastutama oma tegude eest. Eesti võiks võtta eeskuju Läti võitlusest korruptsiooniga ning jätkata oma jõupingutusi selle nähtuse tõkestamiseks. Ainult nii saame tagada ausa ja õiglase ühiskonna arengu.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus