Tere tulemast ERR Berliinisse! Viimased uudised räägivad võimalusest, et Saksamaa võiks kasutada raketivahetust, et aidata Ukrainat kaugmaarakettidega. See võib olla oluline samm Ukraina toetamisel ja konflikti lahendamisel Venemaaga. Niisugused geopoliitilised arengud võivad kujundada kogu Euroopa tulevikku ning seega on oluline olla kursis selliste uudistega. Jääge meiega, et saada rohkem teavet selle olulise teema kohta!
Saksamaa võimuliitu kuuluvad rohelised ja liberaalid tahavad vaatamata liidukantsler Olaf Scholzi vastuseisule Ukrainat kaugmaarakettidega toetada. Ühe võimalusena kaalutakse Tauruse rakettide andmist Suurbritanniale, kes nende eest omakorda saadaks ukrainlastele oma Storm Shadow rakette.
Saksamaa parlamendis valitsevad võimuliidu poliitikute seas erimeelsused küsimuses, kas saata Ukrainale ammu soovitud Tauruse rakette. Sotsiaaldemokraatlik Partei (SPD) eesotsas liidukantsler Olaf Scholziga on seni jäänud kindla ei juurde.
“Kantsler soovib vältida olukorda, kus Saksa kaitseväelased võtaksid sõjast osa Tauruse rakette opereerides. Need on üsna keerukad ja moodsad süsteemid. Teine argument on eskalatsiooni risk, sest Ukraina saab Taurustega rünnata sihtmärke Venemaal. Sellepärast on kantsler väga ettevaatlik,” ütles Bundestagi väliskomisjoni liige Nils Schmid (SPD).
“Taurused on Lõuna-Koreas. Seal on 260 Taurust ja nii palju kui mina tean, ei ole seal mitte ühtegi Saksa sõdurit neid opereerimas. Kui sa tõesti kardad, et Ukrainat ei saa usaldada, milleks pole seni mingit alust olnud – ukrainlased on kõiki relvi kasutanud vastavalt meie kokkulepetele –, aga kui sa tõesti seda kardad, siis saab seada tehniliselt geograafilise piirangu,” sõnas Bundestagi Euroopa Liidu komisjoni esimees, roheliste liige Anton Hofreiter.
Liidukantsleri Olaf Scholzi ja sotsiaaldemokraatide koalitsioonipartnerid soovivad ukrainlastele kaugmaarakette anda ja kui seda kantsleri vastuseisu tõttu ei ole võimalik teha, siis kas või brittidega vahetuskaupa tehes.
Saksamaa annaks Suurbritanniale Tauruse rakette ja britid omakorda saadaksid nende eest ukrainlastele oma väiksema tegevusraadiusega Storm Shadow’ rakette.
“Mina eelistaksin Tauruste otse Ukrainasse saatmist, sest need on lihtsalt paremad kui Storm Shadow raketid, aga kui ukrainlased ei saaks muidu üldse kaugmaarakette, siis oleks see ikkagi parem variant,” kommenteeris Hofreiter.
Berliini elanike seas kuuleb Tauruste saatmisele nii poolt- kui ka vastuargumente. Poliitikutel on siin oma roll ja võimalus Ukraina toetamise vajalikkust selgitada.
“Relvad on selleks, et sõda pidada ja võhivõõraid inimesi tappa ja see ei ole küll asja mõte. Relvade saatmine ei ole lahendus,” ütlesid Severdzan ja Kerstin.
“Maailm oleks parem paik, kui Saksamaa seda ei teeks, aga kui vabadust on vaja kaitsta, siis ei tohiks ka see maa ennast kuidagi tagasi hoida,” ütles Oliver Brandt.
Kokkuvõttes võib öelda, et ERRi uudis Berliinis rääkis Saksamaa võimalikust panusest Ukraina toetamisse kaugmaarakettide abil. See on oluline teema, mis näitab, kuidas rahvusvahelised suhted ja konfliktid mõjutavad erinevate riikide otsuseid ning kuidas võidakse toetada teisi riike rahu tagamiseks. Saksamaa valmidus abi pakkuda näitab nende pühendumust turvalisusele ja stabiilsusele Euroopas. Seega on oluline jälgida, kuidas see olukord edasi areneb ja millised võivad olla tagajärjed nii Ukrainale kui ka kogu Euroopale.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus