Tere tulemast Eestisse! Türki president Erdogan on teatanud, et märtsis peetavad kohalikud valimised on tema jaoks viimased. See otsus toob kahtlemata kaasa suuri muutusi Türgi poliitilises maastikus ning võib mõjutada ka rahvusvahelist kogukonda. Kuidas see otsus mõjutab Türgi ja Eesti vahelisi suhteid ning milliseid tagajärgi see võib kaasa tuua, on küsimus, mis hõlmab paljusid inimesi nii siin kui ka välismaal. Ootame põnevusega, kuidas see lugu hargnema hakkab.
Türgi president Recep Tayyip Erdogan teatas reedel, et märtsis peetavad kohalikud valimised jäävad tema jaoks viimasteks.
“31. märtsi valimised on minu jaoks viimased”, seda kooskõlas seadusega, ütles Erdogan, kes on olnud võimul alates 2003. aastast.
Tegemist oli esimese korraga, kui 70-aastane riigipea rääkis võimult lahkumisest.
Erdogan avaldas kohtumisel noorteühendusega TUGVA veendumust, et tema konservatiivne Õigluse ja Arengu Partei (AKP) jääb võimule ka pärast tema lahkumist.
Presidendi sõnul kujunevad märtsi kohalike valimiste tulemused “õnnistuseks vendadele, kes tulevad pärast mind”.
AKP loodab taas võita Istanbuli linnapea ametikoha, mis kaotati opositsioonile 2019. aasta valimistel.
Erdogan oli ise Istanbuli linnapea aastatel 1994-1998. Ta valiti 2003. aastal valitsusjuhiks, kui peaministril oli domineeriv roll Türgi poliitikas.
See muutus, kui kolm ametiaega peaministri kohal olnud Erdogan valiti 2014. aastal presidendiks.
2017. aastal muutis põhiseaduse muudatus Türgi parlamentaarselt süsteemilt presidendivõimuga riigiks. Peaministri ametikoht kaotati. See tagas Erdoganile võimuhaarde püsimise.
2018. ja eelmisel aastal peetud presidendivalimiste võitmine aga tähendas, et Erdogani vastuoluline võim pikenes kolmandasse aastakümnesse.
Erdogan’s statement declaring that the upcoming local elections in March will be his last reflects a significant shift in the political landscape of Turkey. This decision marks the end of an era for Erdogan, who has been a dominant figure in Turkish politics for many years. It also signifies a potential turning point for the country, as the political arena may see new faces and ideologies emerge. As Estonia observes these developments, it will be interesting to see how Erdogan’s departure will impact the future of Turkey and its relations with the international community.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus