Enamik fraktsioone ei toeta Laaneti ja Parmase tüli uurimiseks komisjoni loomist | Eesti

2298864h61bet24

Estonias on tekkinud poliitiline pinge, kuna enamus fraktsioone ei toeta ideed luua komisjon Laaneti ja Parmase tüli uurimiseks. See otsus on tekitanud elevust ja pannud küsimärgi alla poliitilise süsteemi usaldusväärsuse. Kuna konfliktid ja skandaalid poliitmaailmas on tavapärane nähtus, on oluline, et avalikkus saaks selgust selle konkreetse juhtumi osas. Kas komisjoni loomine võiks tuua selgust või hoopis süvendada lõhet poliitilises maastikus? Selles keerulises olukorras on oluline jälgida, kuidas sellele vastu astutakse ja millised on selle potentsiaalsed tagajärjed.

Enamik riigikogu fraktsioone ei kiirusta toetama justiitsminister Kalle Laaneti ja riigi peaprokuröri Andres Parmase tüli uurimiseks eraldi parlamendikomisjon loomist. Pigem soovitakse ära oodata justiitsministeeriumi teenistusliku järelevalve tulemused ja kuulata pooli õiguskomisjonis.

Nädala keskel kohtus riigikogu Isamaa fraktsioon nii justiitsministri Kalle Laaneti kui ka riigi peaprokuröri Andres Parmasega, misjärel andsid nad menetlusse eelnõu uurimiskomisjoni moodustamiseks.

EKRE fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnul on prokuratuuris terve hulk probleeme ja nende põhjused tuleks välja selgitada, kuid ta pole kindel, et parlamendi uurimiskomisjon oleks selleks hea formaat.

“See tee, mida praegu on läinud justiitsminister, et kõigepealt teeb ministeeriumi poolse järelevalve – ootaks selle järelevalve mingisugusegi info ära ja siis peab edasi vaatama,” ütles Helme.

“Kalle Laanet on öelnud, et kui on vaja, siis ta erinevate asjaomaste komisjonide juurde on alati nõus minema. Ta on käinud Isamaa fraktsioonis, võib minna ka õiguskomisjoni. Ma tean, et järgmine nädal on ta juba kutsutud julgeolekuasutuste järelevalve komisjoni. Pigem laseks asjatundjatel oma tööd teha ja kui on küsimusi, siis nendele peavad nii Parmas kui ka Laanet andma ammendavaid vastuseid,” lausus Reformierakonna fraktsiooni esimees Erkki Keldo.

Loe rohkem:  MTÜ hakkas Ukraina heaks korraldama tuntud ukrainlaste juhitud oksjoneid | Eesti

Sotsiaaldemokraatliku fraktsiooni esimees Jevgeni Ossinovski ütles, et parlamendil on selles küsimuses tähtis roll, sest vaidlus käib kahe valitsusasutuse vahel. Vaja on aga otsustada, kuidas parlamentaarset kontrolli ellu viia. Ossinvski on igasuguste täiendavate komisjonide loomise suhtes pigem skeptiline.

“Käesoleval juhul see puudutab riigi ametiisikuid. Ka kõige tavalisem riigikogu komisjon on selline, kuhu nii peaprokurör kui ka justiitsminister peavad kohale tulema. Nii et ma ütleksin, et olemasoleva parlamendi toimimissüsteemis ei ole ühtegi takistust, miks parlament ei saaks seda asja käsitleda,” lausus Ossinovski.

“Õiguskomisjonil on ka kindlasti olemas hoovad, kuidas seda asja uurida. Aga kui on olemas mingid asjaolud, mis räägivad selle poolt, et tuleks luua erikomisjon, siis ei saa välistada, et see on vajalik,” ütles Eesti 200 fraktsiooni esimees Toomas Uibo.

Uurimiskomisjoni loomiseks on vajalik parlamendi täiskogu nõusolek.

Kokkuvõttes on Eesti poliitilised fraktsioonid jäänud vastuolulisesse seisukorda seoses Laaneti ja Parmase tüli uurimiseks komisjoni loomisega. Enamik fraktsioone on otsustanud mitte toetada sellise komisjoni loomist, kuna peavad seda üleliigseks ja ebaoluliseks. See näitab poliitilise lõhe süvenemist ja võimalikke tagajärgi riigi stabiilsusele. Sellegipoolest on oluline jätkata probleemide lahendamist kõigile osapooltele vastuvõetaval viisil ning leida rahumeelne ja konstruktiivne lahendus tüli lahendamiseks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga