EL pakkus kaitsetööstusele välja 1,5 miljardi euro suuruse programmi | Välismaa

2295579hca14t24

Eesti kaitseettevõtted võivad oodata olulisi investeeringuid, kuna Euroopa Liit on välja pakkunud 1,5 miljardi euro suuruse programmi. See programm on suunatud kaitsetööstusele, pakkudes rohkem võimalusi uuendusteks ja kasvamiseks. Eesti kaitsetööstus on juba tuntud oma kõrgekvaliteediliste toodete ja teenuste poolest ning selle programmiga saavad ettevõtted veelgi rohkem kasu tuua. See on suurepärane võimalus tõsta Eesti kaitsetööstuse mainet ja aidata kaasa riigi julgeoleku tagamisele.

Euroopa Komisjon ning EL-i välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja esitlesid teisipäeval Brüsseli plaane Euroopa kaitsetööstuse tugevdamiseks. Komisjon pakkus kaitsetööstuse tugevdamiseks välja 1,5 miljardi euro suuruse programmi.

Euroopa Komisjoni asepresident Margrethe Vestager ütles, et praegu võetakse vastu Euroopa kaitsetööstuse strateegia ja komisjon esitab ettepaneku Euroopa kaitsetööstuse programmi kohta, et reageerida muutustele Euroopa julgeolekuparadigmas. 

Euroopa Liit teatas, et ajavahemikul 2025–2027 eraldatakse 1,5 miljardit eurot, et suurendada Euroopa kaitsesektori tehnoloogilise ja tööstusliku baasi konkurentsivõimet. Rahastus tuleks EL-i eelarvest. 

Programmi eelarve toetab ka EL-i kaitsetööstuse koostööd Ukrainaga ning Ukraina kaitsesektori tööstusliku ja tehnoloogilise baasi arendamist. Selleks võiks programm saada lisavahendeid Venemaa riigivara kasutamise peatamisest saadavalt kasumilt (kui nõukogu kõrge esindaja ettepanekul vastava otsuse langetab).

EL esitles ka oma ajaloo ühist kaitsetööstusstrateegiat. Strateegias on sätestatud ka näitajad, mille alusel mõõta liikmesriikide edusamme kaitsetööstuse valmisoleku saavutamisel.

Näiteks tuleks hankida 2030. aastaks ühiselt vähemalt 40 protsenti kaitsevarustusest; tagada, et 2030. aastaks katab EL-i sisene kaitsekaubandus vähemalt 35 protsenti EL-i kaitseturust; teha püsivaid edusamme, et kulutada 2030. aastaks vähemalt 50 protsenti ja 2035. aastaks 60 protsenti oma kaitsevaldkonna riigihangete eelarvest EL-is.

Kokkuvõttes võib öelda, et EL 1,5 miljardi euro suurune programmi pakkumine kaitsetööstusele on oluline samm Euroopa Liidu jaoks. See investeering aitab tugevdada Euroopa Liidu kaitsevõimet ning suurendada Euroopa Liidu julgeolekut välismaal. Lisaks aitab see kaasa ka Euroopa majanduse tugevdamisele ja töökohtade loomisele kaitsetööstuse valdkonnas. Sellega näitab EL oma pühendumist kaitsevaldkonna arendamisele ja vastutuse võtmisele rahvusvahelisel areenil.

Loe rohkem:  EL leppis Ukrainale 50 miljardi euro andmises kokku | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga