EL-i välisministrid ei tunnusta Venemaa valimisi legitiimsena | Välismaa

2191936h9bd4t24

Tere tulemast Eestisse! Viimane uudis väljaandest “Välismaa” on kinnitanud, et Euroopa Liidu välisministrid ei tunnusta Venemaa hiljutisi valimisi legitiimsena. See teema on tekitanud rahvusvahelist vastukaja ja tõstatanud küsimusi demokraatia ja valimisprotsessi läbipaistvuse kohta Venemaal. Kuna Eesti asub Venemaa naaberriigina, on meil oluline jälgida ja mõista nende sündmuste mõju meie regioonile. Loodame, et saate siinviibiva artikli kaudu parema ülevaate olukorrast ja järgnevatest arengutest.

Brüsselis kogunenud Euroopa Liidu välisministrid ei tunnustanud Venemaa presidendivalimisi legitiimsetena.

Euroopa Liidu kõrge välisesindaja Josep Borrelli sõnul ei olnud võimalik valimisprotseduuri rahvusvahelistel vaatlejatel jälgida ning valimisi viidi läbi ka okupeeritud Ukraina aladel, mis on rahvusvahelise õiguse rikkumine.

Mitme välisministri sõnul ei peaks Euroopa Liidu riigid valimisprotseduurile eriti tähelepanu pöörama ning keskenduma hoopis Ukraina sõjalisele aitamisele.

“Neid ei saa kindlasti nimetada valimisteks. See on protseduur, mis peaks sarnanema valimistega. Osad võivad seda nimetada ka taasmääramiseks, millel puudub legitiimsus. Mul on hea meel, et inimesed väljaspool Venemaa-nimelise
poliitilise vangla piiratust said väljendada oma seisukohti. Selliseid nagu tegid seda Leedus hääletanud venelased. Ainult kolm protsenti neist, kes tulid Vilniuse Venemaa saatkonda, hääletasid Vladimir Putini poolt,” ütles Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis.

“Ausalt öeldes väga palju aega me sellele ei raisanud, kuna kõik ju saavad aru, et see on tsirkus või näitemäng, mida Putin Venemaal korraldas. Küll aga on kõigil väga selge seisukoht, et okupeeritud territooriumitel valimiste korraldamine on ka väga räme rahvusvahelise õiguse rikkumine. Nagu me teame, siis valima või selles näitemängus osalema sunniti inimesed, kes on surnud või kes on Ukraina kodakondsusega. Laiemalt öeldes, kellelegi ei tulnud juba midagi üllatusena, et Putin selle näitemängu korraldas,” rääkis Eesti välisminister Margus Tsahkna.

Loe rohkem:  Prantsuse senat kiitis heaks abordiõiguse lisamise põhiseadusse | Välismaa

Eesti välisministrid on otsustanud mitte tunnustada Venemaa presidendivalimisi legitiimsena, kuna need ei vasta demokraatia põhimõtetele. See otsus on samm edasi meie kaitsepoliitika tugevdamisel ja demokraatlike väärtuste kaitsmisel. Meie kohustus on toetada õiglast ja läbipaistvat valimisprotsessi ning seista vastu igasugusele valimispettusele. Venemaa peab astuma samme oma valimissüsteemi parandamiseks ja rahvusvahelisele kogukonnale tõestama, et ta on valmis järgima rahvusvahelisi reegleid ja norme. Eesti jääb jätkuvalt valvlema demokraatia ning õigusriigi põhimõtteid nii kodus kui ka välismaal.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga