EL-i liikmesriigid otsivad selgust Orbani välisvisiitide osas | Välismaa

2467009hd5c5t24

As Estonia celebrates its centennial anniversary, the country finds itself at the forefront of international diplomacy. The EL-i member states are seeking clarity on the scope of Orbán’s foreign visits, amidst growing concerns over Hungary’s increasingly authoritarian tendencies. With Estonia’s strategic location at the crossroads of East and West, it is poised to play a crucial role in shaping the region’s future. As the country navigates the complexities of global politics, it is essential to shed light on Orbán’s foreign policy initiatives and their implications for the region’s stability and security.

Pärast Ungari peaministri Viktor Orbani diplomaatilisi soolosid Venemaal ja Hiinas ootavad EL-i liikmesriigid suuremat selgust nende tagajärgede kohta, soovides uurida võimalusi, kuidas Budapesti hävitavat käitumist ohjeldada.

Asjaga kursis olevate allikate sõnul arutavad EL-i suursaadikud Poola taotlusel kolmapäeval 10. juulil toimuval kohtumisel Ungari EL-i eesistumise rolli.

Ungari peaks kohtumise päevakorrapunktis “enese selgitamine” täpsustama oma hiljutiste diplomaatiliste visiitide tulemusi. Kõne all on visiidid Ukrainasse, Venemaale ja Hiinasse, mida Budapest nimetas rahumissiooniks, kirjutas Euractiv.

Visiidid toimusid vaid paar päeva pärast seda, kui Ungari võttis üle EL-i roteeruva eesistumise.

Viimastel päevadel on EL-i juhid ja ametnikud ootamatu visiidi Moskvasse ühtselt hukka mõistnud, rõhutades, et Budapest ei tegutsenud kogu bloki nimel.

“Pealinnades on kasvav mure Orbani enesele omistatud rolli üle niinimetatud rahumissioonis, kus peaks olema selge, et ta esindab ainult oma riiki,” ütles üks EL-i diplomaat.

Mitme EL-i diplomaadi sõnul on Ungari jäänud oma esindatuse osas tahtlikult ebaselgeks, eriti kuna see näitab oma kommunikatsioonis eesistumise logo.

“Liikmesriikide skeptitsism oli kahjuks õigustatud – tegemist on ainult Budapesti huvide edendamisega,” ütles üks teine EL-i diplomaat. “Liikmesriigid olid juba nagunii ärritunud, arvestades MEGA (Ungari eesistumise moto Make Europe Great Again) motot ja kohtumine Venemaa presidendi Vladimir Putiniga varjutab püsivalt Ungari eesistumist.”

Loe rohkem:  Põhja-Rootsi tööstuse areng võib ajada Soomes üles elektrihinna | Välismaa

“Orbani Moskva visiidi eesmärk oli pelgalt koguda teavet relvarahu võimaluse kohta,” ütles tema peamine välispoliitika nõunik Euractivile. “Budapest mõistab, et meil pole selleks Euroopa mandaati, kuid me ei küsi midagi ukrainlastelt ega venelastelt. Me kanname loomulikult Euroopa pealinnadele ette, mida kogesime.”

Sel nädalal toimuv EL-i suursaadikute arutelu on nende esimene võimalus seda küsimust käsitleda. Kuigi kolmapäeval toimub esimene arutelu, on oodata rohkem arutelusid, eriti EL-i välisministrite kohtumisel hiljem sel kuul, ütlesid EL-i diplomaadid.

EL-i liikmesriigid väljendasid mais esimest korda avalikult oma viha Ungari käitumismustri üle, mis sageli blokeerib EL-i välispoliitilisi otsuseid ja takistab olulise sõjalise abi andmist Ukrainale.

“Visiitide tõttu on pinged õhus vaid peale seitset päeva eesistumist ja need pinged kruvivad veelgi, kui lähenevad välisasjade nõukogu arutelud, kus käsitletakse Euroopa rahutagamisrahastut, mida Ungari endiselt blokeerib, kuigi 26 teist liikmesriiki on nõus,” ütles kolmas EL-i diplomaat.

Mõned EL-i diplomaadid on varem öelnud, et näevad Budapesti tegevust kui käitumismustrit, mis võib vajada arutelu praktiliste muutuste üle bloki otsustusprotsessides. Pärast Moskva visiiti on mõned hakanud isegi kaugemale minema, öeldes, et on vaja ohjeldada seda, mida nad nimetavad Ungari hävitavaks käitumiseks.

Euroopa Komisjon ütles reedel, 5. juulil, et Orbani Moskva visiit seaks tõsiselt kahtluse alla EL-i täitevvõimu visiidi Ungarisse. Traditsiooniliselt reisib kogu volinike kolleegium vastuvõtjariiki, mis pidi toimuma kohe pärast suvepuhkust.

Mitmed EL-i diplomaadid on öelnud, et pole mõeldamatu, et mõnda Budapestis järgmise kuue kuu jooksul plaanitud kõrgetasemelist kohtumist võidakse piirata või boikoteerida.

Õigusasjatundjad ja vaatlejad on öelnud, et Ungari tegevus võib olla vastuolus EL-i lepingutega.

Täpsemalt on Ungari vastuolus artikkel 4-ga, mis sätestab, et EL-i liikmesriigid aitavad kaasa liidu ülesannete saavutamisele ja hoiduvad igasugustest meetmetest, mis võiksid ohustada liidu eesmärkide saavutamist.

Loe rohkem:  Spiiker: USA kongress pole valmis kiitma heaks Ukraina abi jätkamist | Välismaa

“Euroopa Komisjon võiks viia Ungari Euroopa Liidu Kohtusse,” soovitas Pierre Haroche, Delors Instituudi teadur.

Here is a 50-100 word conclusion:

In conclusion, the member states of the European League of Integrity (EL-i) are seeking clarity on the external visits of Orban, the Prime Minister of Hungary. The controversy surrounding his foreign policy decisions has sparked concerns among EL-i member states, who are eager to understand the implications of his actions. As the EU’s values and principles are put to the test, it is essential that EL-i member states come together to address this issue and reaffirm their commitment to democratic values and the rule of law.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga