Ekspert: Venemaa plaanib suurendada sõjalist jõudu Soome piiri juures | Välismaa

2289315h9a27t24

Tere tulemast Eestisse! Viimased uudised näitavad, et meie naaberriik Venemaa kavatseb suurendada oma sõjalist jõudu Soome piiri juures. See uudis võib mõjutada ka meie turvalisust ning suhteid Venemaaga. Ekspertide sõnul võib see olla märk Venemaa kasvavast agressiivsusest piirkonnas. Kuidas see meid ja meie naabreid mõjutab ning millised on võimalikud tagajärjed, on oluline küsimus, millele tuleb tähelepanu pöörata. Jääge kursis, et olla valmis võimalikeks muutusteks meie lähiriikide julgeolekus.

Soome kaitsejõudude erukolonelleitnant ja Riigikaitse Ülikooli (MPKK) teadur Vladimir Panschin võttis vaatluse alla Soome piiri taga paiknevad Vene väed ning kirjutas, et Moskva tahab seal suurendada oma vägede arvu kümnete tuhandete sõdurite võrra.

Venemaa loob lääne sõjaväeringkonna asemele kaks väeliikide-ülest strateegilist territoriaalset moodustist, nendeks saavad olema Moskva ja Leningradi sõjaväeringkond. 

Panschin kirjutas, et kui Venemaa suudab oma plaanid ellu viia, siis suureneb oluliselt Vene vägede hulk Soome piiri lähistel, vahendas Helsingin Sanomat.

Panschinil on taga pikk karjäär Soome sõjaväeluures. Ta uurib Venemaa sõjaväe tegevust Soome lähiümbruses. Panschin hindab, et kui Moskva suudab oma plaanid reaalses elus ellu viia, siis võib vägede arv piirkonnas kasvada kuni 66 000 sõduri võrra. 

Panschin tõi samas ka välja, et pole veel selge, kas Venemaa suudab oma eesmärgid ka saavutada. See sõltub sellest, kuidas kulgeb Venemaa armee edasine käekäik Ukraina rindel. Panschin leiab seetõttu, et kõige varem suudaks Venemaa oma plaanid teoks teha alles 2030. aastate alguses. 

Panschin juhib samas tähelepanu sellele, et Moskva ja Leningradi ringkonnad paiknevad venelaste seisukohalt kõige ohtlikumatel suundadel. Seetõttu saavad seal paiknevad väed tulevikus kõige kiiremini kätte kaasaegse relvastuse. 

Samuti võib eeldada, et praegust lääne sõjaväeringkonda võidakse tugevdada muude ringkondade arvelt

Loe rohkem:  EL ootab riikidelt suuremat panust veealuse taristu kaitsmisse | Välismaa

Lääne sõjaväeringkond asutati alles 2010. aastal, kui Moskva ja Leningradi ringkond ühendati. Seega plaanib Venemaa tagasi minna varasema struktuuri juurde.

Kokkuvõttes näitab eksperti arvamus, et Venemaa soovib suurendada oma sõjalist jõudu Soome piiri juures. See tekitab muret mitte ainult Soomele, vaid ka teistele Balti riikidele, sealhulgas Eestile. Tähtis on jätkuvalt tugevdada kaitsevõimet ja koostööd NATOga, et tagada piirkonna julgeolek ja stabiilsus. Venemaa agressiivse käitumise jälgimine ja vastumeetmete rakendamine on hädavajalik selleks, et säilitada rahu ja julgeolek Euroopas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga