Ehitushinnad tõusid 2023. aastal 6,1 protsenti | Majandus

2208052h75eat24

Tere tulemast Eestisse! 2023. aastal tõusid ehitushinnad üllatavalt 6,1 protsenti, luues majanduses palju kõneainet. See kiire kasv mõjutab kogu riigi ehitustööstust, kinnisvaraturgu ja tarbijahindu. Uued projektid ja arengud kõigis suuremates linnades, nagu Tallinn, Tartu ja Pärnu, on tunnistajaks sellele kiirele muutusele. Ehitushindade tõus mõjutab ka koduomanikke ja ettevõtteid, olles oluline teema arutlusteks ja planeerimiseks. See artikkel annab teile põhjaliku ülevaate sellest, kuidas ehitushinnad mõjutavad Eestit 2023. aastal.

Eesti ehitushinnaindeks tõusis 2023. aastal võrreldes 2022. aasta keskmisega 6,1 protsenti. Aasta lõpus ehitushindade kasv pidurdus.

Statistikaameti andmetel tõusis ehitushinnaindeks möödunud aasta neljandas kvartalis kolmanda kvartaliga võrreldes 0,9 protsenti. Võrreldes 2022. aasta neljanda kvartaliga oli indeksi kasv aga 2,2 protsenti.

Statistikaameti juhtivanalüütik Ülo Paulus ütles, et võrreldes 2022. aasta keskmisega kallines tööjõud 7,0 protsenti, masinate kasutamine 9,8 protsenti ja materjalide hinnad tõusid 5,2 protsenti. “Mahuliselt mõjutas ehitushinnaindeksi kasvu enim materjalide hinnatõus, moodustades 52 protsenti indeksi tõusust,” lisas Paulus.

Võrreldes 2022. aasta neljanda kvartaliga kasvasid tööjõutasud mullu viimases kvartalis 5,6 protsenti, masinate kasutamine 3,8 protsenti ja materjalide hinnad 0,3 protsenti.

Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeks langes 2023. aasta neljandas kvartalis võrreldes kolmanda kvartaliga 0,3 protsenti, võrreldes 2022. aasta neljanda kvartaliga aga tõusis 1,4 protsenti.

Ehitushinnaindeks väljendab ehitustegevuse maksumuse muutust ehitusplatsi otsekulude tasemel, mis jaotatakse kolme põhigruppi: tööjõud, ehitusmasinad ja -materjal. Ehitushinnaindeksi arvutamisel kaasatakse neli ehitiste gruppi: eramud, korruselamud, tööstus- ja ametihooned. Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeksi puhul on vaatluse all ametihooned.

Kokkuvõttes võib öelda, et 2023. aastal tõusid ehitushinnad Eestis oluliselt, kasvades 6,1 protsenti. See võib mõjutada kogu majandust, kuna kõrgemad ehituskulud võivad tähendada kõrgemaid hindu tarbijatele ja ettevõtetele. Samas võib see olla ka märk majanduse elavnenud aktiivsusest ja suurenevast nõudlusest ehitusteenuste järele. On oluline jälgida, kuidas see välja kujuneb ja kuidas see mõjutab elanike igapäevaelu ja ettevõtlust tulevikus.

Loe rohkem:  Enefit Poweri juht Andres Vainola lahkub ametist | Majandus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga