Eesti vanim tegevnäitleja Peeter Jürgens:tahaksin teatris veel vajalik olla | Inimesed

2303511hc3d2t24

Eesti vanim tegevnäitleja Peeter Jürgens on alati kirglikult armastanud teatrimaailma ning unistab sellest, et oleks teatris veel kaua vajalik. Oma pika karjääri jooksul on ta tõestanud end kui andekas ja mitmekülgne näitleja ning tema pühendumus ja kirg lavakunstile on inspireeriv. Kogenud näitlejana suudab ta publikut alati liigutada ja kaasa elama panna ning tema karisma ja lavapresens on võrratud. Peeter Jürgens on Eesti teatriinstitutsioon ning tema soov jätkata tegutsemist on tunnistus tema pühendumusest ja armastusest teatri vastu.

“Ringvaade” käis külas Eesti vanimal tegevnäitlejal Peeter Jürgensil, kes tähistas äsja 85. sünnipäeva ning kes kandideerib tänavu parima meeskõrvalosatäitja auhinnale. “Tahaksin teatris olla nii kaua, kui mind vaja on,” ütles Jürgens.

“See on väga tore tiitel. Esimest korda sellest kuuldes ei saanud ma sellest aru, sest minuvanuseid tegutsevaid näitlejaid on ju veel, aga tuleb välja, et selliseid, kes selles vanuses teatripalgal on, ei olegi,” ütles Peeter Jürgens, kes on Eesti vanim tegevnäitleja. “Mul jookseb teatris 60. tööaasta.”

Jürgensi sõnul on ta tänavalt tulnud näitleja, sest tal pole akadeemilist näitlejaharidust. “Töötasin Viljandi kultuurimajas, kus näiteringi juhendas Heino Arus, kes ütles, et Ugalas on üht episoodilist rolli vaja teha, ja ma läksingi,” meenutas Jürgens. “Lavastus “Helepunane lilleke” oli Ugala mängukavas, aga koletise osatäitja võeti sõjaväkke ja mulle pakuti seda rolli, anti tekstiraamat, et õpi selgeks. See oli minu jaoks selline pauk, ühe ööga õppisin teksti pähe, olin nagu hull, tahan lavale, tahan lavale!”

Jürgens on taastanud ka Ugala teatri arhiivi. “1959. aastal põles arhiiv ära, hakkasin seda arhiivi tegema, mõtlesin, et uurin välja, mis seal enne seda oli. Istusin Teatri- ja Muusikamuuseumis, lugesin digiajalehti. Sealt sain vapustavat materjali.”

Loe rohkem:  Teenetemärgi pälvinud Ülle Madise: tunnustus tuli väga ootamatult | Inimesed

2014. aastal pälvis Jürgens Eesti Teatriliidu meespeaosatäitja auhinna vanaisa rolli eest lavastuses “Vanad ja noored.” “Selline tunnustus tuli täieliku üllatusena. Poleks elu sees uskunud,” on Jürgens pisarateni liigutatud.

Sel aastal kandideerib Jürgens meeskõrvalosatäitja auhinnale lavastusega “Meie klass.” “Ma tahaksin olla teatris nii kaua, kui ma olen vajalik.”

Peeter Jürgens on Eesti vanim tegevnäitleja, kelle kirg teatri vastu pole aastate jooksul kahjustunud. Ta tunneb end jätkuvalt vajalikuna teatris ja soovib jätkata oma panustamist kunsti maailmas. Jürgens on tõestus sellest, et vanus ei ole takistuseks kirglikule ja pühendunud tegevusele ning tema eeskuju innustab ka teisi järgima oma südant ja jätkama oma kirgade jälitamist. Ta on tõeline legend Eesti teatrimaastikul ja tema pühendumine kunstile on imetlusväärne.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga