Eesti noorte hokiliigas sõimati ukrainlasi, üht poissi löödi näkku | Jäähoki

757248hf7a9t24

Tensions are running high in the Estonian youth hockey league after a disturbing incident in which Ukrainian players were verbally abused and one boy was physically assaulted. The shocking display of hate and aggression has sent shockwaves through the hockey community, prompting calls for action to address discrimination and violence in the sport. As the hockey league grapples with this troubling episode, it is crucial for both players and fans to stand united against bigotry and stand up for the values of inclusivity and respect.

Jaanuari keskel toimunud Eesti noorte jäähokimeistrivõistluste kohtumisel SK Viru-Sputniku ja HC Vipersi vahel leidis aset intsident, mille käigus rünnati Ukraina päritolu noormängijaid verbaalselt ja ka füüsiliselt.

Intsident sai alguse, kui jää peal toimus sõnavahetus mängijate Jegor Prijadjevi ja Vipersi mängija Savel Kovaltšuki vahel. Kovaltšuk ütles Prijadjevile muuhulgas: “mine tagasi oma Ukrainasse, hohol,” seisab Eesti jäähokiliidu distsiplinaarkomisjoni otsuses.

Hohol on paljuski tõlkimatu ksenofoobne slängitermin, mida kasutatakse solvavalt Ukraina inimeste kohta. See sõna pärineb ajast, mil Ukraina kuulus Venemaa impeeriumi koosseisu ja sellel on negatiivne, stereotüüpne tähendus. Tänapäeval peetakse seda solvavaks ja diskrimineerivaks, eriti arvestades ajaloolist ja poliitilist konteksti Ukraina ja Venemaa suhetes, lisab jäähokiliidu distsiplinaarkomisjon.

Pärast mängu leidis aset eriliselt taunimisväärne juhtum, kus osalesid mängijad, pealtvaatajad (eelkõige meeskondade vanemad) ja kohtunikud. Korra tagamine on vastuvõtva meeskonna korraldada, kuid käesolev juhtumi toimumine kinnitab, et korra tagamiseks ei olnud kasutusele võetud vajalikke meetmeid. Intsidendis osales ka mängija Savel Kovaltšuk. Antud selgituste pinnalt on võimalik tuvastada, et leidsid aset muuhulgas järgnevad asjaolud:

1. Läbiv ksenofoobne sõim ukraina päritolu mängijate suunas nii mitte-ukrainlastest mängijate poolt kui ka mängijate vanemate poolt;
2. Füüsiline vägivald (löök näkku) ühelt lapsevanemalt ühe ukraina päritolu poisi pihta;
3. Üldine segadus, ebaviisakas käitumine ja rüselus mitmete osapoolte vahel.

Loe rohkem:  Eesti jäähokinaiskond karastus Balti liigas | Jäähoki

See, mis juhtus 21. jaanuaril Kohtla-Järve jäähallis on lubamatu, kriminaalne ning väljub distsiplinaarkomisjoni volituste piirest.. On arusaamatu, miks jäähalli töötajad ei kutsunud koheselt kohale korratuste lõpetamiseks ning süüdlaste väljaselgitamiseks politseid, lisatakse hokiliidu otsuses.

Hokiliidu distsiplinaarkomisjon ärgitas kannatanuid ühtlasi politseisse kaebust esitama ning hoiatas, et sarnase juhtumi kordumine võib kaasa tuua võistkonna eemaldamise hokiliidu egiidi all toimuvatelt võistlustelt.

Eesti hokis ei ole kohta ksenofoobiale ja vastasmängija või pealtvaatajate solvangutele. Jäähokiliidu väärtusteks on austus, ühtsus, pühendumine ja rõõm. Mängija Savel Kovaltšuki käiitumine ei ole kooskõlas neist mitte ühegagi. Klubi juhtkonnal ja treeneritel tuleb vastavaid väärtuseid, jäähoki reegleid ja spordimehelikku käitumist mängijale selgitada ning tegeleda
sisulise kasvatustööga. Siin on suur töö tegemata. Otsuse langetamisel on komisjon arvestanud kohtunike ning asjaosaliste selgitustega. Distsiplinaarkomisjon ei ole tuvastanud vastutust kergendavaid asjaolusid ja leiab, et rikkumise raskust arvestades on proportsionaalne määrata mängijale Savel Kovaltšuk karistusena kahemänguline mängukeeld, lisati otsuses.

Kahetsusväärselt on Eesti noorte hokiliigas nähtud diskrimineerimist ja vägivalda ukrainlaste vastu. Selline käitumine on täiesti vastuvõetamatu ja ei tohiks leida kohta spordis, kus peaks valitsema austus ja sportlik vaim. Sellised sõimamised ja vägivallateod tuleb hukka mõista ning võtta meetmeid, et tagada kõigile mängijatele turvaline ja aus mängukeskkond. Me peame hoidma kokku ja toetama üksteist, sest ainult siis saame arendada tervislikku ja positiivset hokitraditsiooni Eestis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga