Eesti Laulu üks režissööridest Juris Matuzelis: Läti lauluvõistlus on eestlaste omast väiksem | Eesti Laul

2262978h5fa3t24

Tere tulemast! Täna räägime Eesti Laulu ühe režissööri, Juris Matuzelise, muljetest Läti lauluvõistlusest ja sellest, kuidas see erineb Eesti omast. Matuzelis on öelnud, et Läti lauluvõistlus on eestlaste omast väiksem, kuid sellegipoolest põnev ja tähtis kogemus. Tema sõnad annavad meile põneva sissevaate Balti riikide muusikamaailma ning toovad esile erinevusi ja sarnasusi meie naaberriikide vahel. Loodame, et see artikkel avardab teie teadmisi Eesti ja Läti muusikakultuurist ning pakub huvi uute kogemuste ja perspektiivide vastu.

Eesti Laulul on sel aastal kaks režissööri. Lisaks Marek Miilile on võistlusel abiks Läti režissöör, aastaid sealset Supernoova festivali korraldanud Juris Matuzelis.

Milline on sinu varasem kogemus, kuidas sa üldse Eesti Laulule sattusid?

Me töötasime kunagi koos Marek Miiliga, tema oligi see, kes mind siia kutsus. Ma ise olen alates 1994. aastast töötanud tele-režissöörina, viimased üheksa aastat olen tegelenud ka Supernoovaga. Mul on palju kogemusi nii väikestelt kui ka suurtelt lavadelt.

Kuidas valitakse Eurovisiooni lugu Lätis, kuidas see erineb Eesti Laulust?

Lätis on loo valimise kontsert väiksem, nii et Eesti Laulul töötamine on minu jaoks tohutu kogemus. Eestis toimuv on nagu päris Eurovisioon. Mulle meeldib endale uusi väljakutseid võtta ja siin saan ma seda kindlasti.Samas on ka tunda, kuidas Läti Supernoova võistlus on viimastel aastatel aina populaarsemaks muutunud.

Mitmetel artistidel on lavašõus näha palju efekte. Kas see on režissööride jaoks suurim väljakutse?

Kusjuures, efektid pole üldse väljakutse, nende üle olen ma pigem õnnelik. Minu suurim väljakutse on panna iga artist unikaalselt esinema. See pole eriti lihtne, sest igal artistil on eri nõudmised.

Kõige keerukam oli Eesti Laulu finaalis aga miskipärast vahe-etteastete ette valmistamine. Nende muusikas juhtub korraga nii palju asju, et see on võrreldav olümpiamängude avaetteastega.

Loe rohkem:  Video: Eesti Laulu finaliste arvustasid Marko Reikop, Getter Jaani ja Robin Juhkental | Eesti Laul

Sa mainisid, et artistidel on palju eri nõudmisi. Kas režissööridel on mingeid piiranguid, hetki, kus te peate artistile ära ütlema?

Mõnikord seda juhtub, aga enamasti ma kuulan artiste, annan võib-olla nõu, aga ei püüa neid kuidagi survestada. See on meievaheline koostöö: artistil on idee, minul visioon.

Millal on režissööridel kõige tihedam tööaeg, kas täna õhtul? Või on tihedam hoopis ettevalmistuse periood?

Täna ma kusjuures pigem lihtsalt naudin šõud. Kõige tihedam oli poolfinaalide aeg, samuti viimased kolm päeva, mil etteastetes on tehtud palju muudatusi ja parandusi. Samas pead mingil hetkel oskama lõpetada, kui tead, et asi on tegelikult valmis.

Millal on sinu töös kõige rohkem üllatusi?

Kõige üllatuste rohkem on alati kõige esimene proov. Iga kord. Üks pool on see, mida sa etteasteks eelnevalt plaanid, aga täiesti teine on olukord kohapeal.

In conclusion, Juris Matuzelis, one of the directors of Eesti Laul, has highlighted the differences between the Latvian and Estonian song competitions. He pointed out that while the Latvian competition may be smaller in scale, it still holds great significance for both countries. Matuzelis’ perspective sheds light on the uniqueness of Eesti Laul and its importance in promoting Estonian music and culture. As the competition continues to evolve and grow, it will undoubtedly continue to make a significant impact on the Estonian music industry and provide a platform for local artists to showcase their talents on an international stage.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga