Eesti keele korpus kasvas kolmandiku võrra | Eesti

1796603h4d1ct24

Tere tulemast Eestisse! Oluline uudis keelehuvilistele – Eesti keele korpus on kasvanud kolmandiku võrra! See tähendab, et meie armas eesti keel on muutumas üha rikkalikumaks ja mitmekesisemaks. Korpuse laienemine on suurepärane samm eesti keele säilitamisel ja arendamisel. See annab märku sellest, kui oluline on meie jaoks hoida ja kaitsta oma keelt ning kultuuri. Kas oled valmis avastama ja õppima uusi sõnu ning väljendeid meie kauni keele korpusest? Tere tulemast avastama Eesti keelt ja kultuuri!

Sel nädalal sündis uus rekord – Eesti Keele Instituut (EKI) koondas digitaalselt kokku eestikeelseid tekste ligi nelja miljardi sõna mahus. Ehk meie keelekorpus kasvas tervelt kolmandiku võrra.

Esindatud on kõik keeležanrid alates filosoofiast ja luulest, seadustest ja tehnikadokumentidest kuni mahlaka meedia ning vabas vormis veebisuhtluseni.

Me ise ei pane ilmselt tähelegi, aga iga päev kasutame enim sõnu “olema”, “ja”, “see”, “et” , “mina” ,”ei”.

100 enim kasutatava sõna seas on peale ase- ja sidesõnade veel näiteks “aasta”, “Eesti”, “inimene”, “väga”, “päev”, “kaks”, “töö”, “mees” ning top 100 lõpetab sõna “tagasi”, sellest järgmine on “Tallinn”.

Iga päev pannakse ametlikult kirja ka uusi sõnu. Eelmisel aastal lisandus 256 uut sõna, aga sel aastal on kirjas juba 22 uut sõna, näiteks “antiklimaatiline”, “digistress”, “häktivist”, “kolahoov”, “õrriti”, “põssanka” või “UPT”.

Kõik sõnad on hoiul Eesti Keele Instituudi andmebaasides.

Allikas:
“Aktuaalne kaamera. Nädal”

Kokkuvõttes on Eesti keele korpuse märkimisväärne kasv kolmandiku võrra oluline saavutus eesti keele uurimise valdkonnas. Suurenev korpuse maht võimaldab teadlastel ja keelehuvilistel paremini mõista eesti keele struktuuri, kasutust ja arengut. See omakorda aitab kaasa keeleõppele, tõlkimisele ja keeletehnoloogia arendamisele. Eesti keele korpuse laienemine loob uusi võimalusi keeleuuringuteks ning aitab säilitada ja arendada eesti keele rikkalikku kultuuripärandit.

Loe rohkem:  "Impulss": inimesed peavad oma andmeid kelmide eest paremini kaitsma | Eesti

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga