Viimastel aastatel on Eestis toimunud poliitilises maastikus märkimisväärseid muutusi, kuid üsna ootamatult on Eesti 200 liikumisest lahkunud ettevõtja tekitanud omajagu kõneainet. Ta on selgelt väljendanud, et valijad pole andnud mandaati selliseks poliitikaks, mida ta liikumises esindamise ajal koges. See on toonud esile küsimuse, kas poliitilised liikumised peegeldavad piisavalt valijate huve ning kas Eesti poliitiline maastik vajab ümberhindamist. Selles värske pilguga majanduslikus kontekstis on oluline küsida, millist poliitikat Eestis tegelikult soovitakse ja kes suudaksid seda kõige paremini ellu viia.
Aasta tagasi toimunud riigikogu valimistel erakonna Eesti 200 kandidaadina Jõgeva- ja Tartumaa ringkonnas 762 valija hääle saanud ettevõtja Märt Meesak otsustas pühapäeval erakonnast lahkuda, kuna tunneb, et Eesti 200 tegevus valitsuses ei vasta valijate ootustele.
Meesak põhjendab Tartu Postimehes ilmunud arvamusloos, miks tema hinnang praeguseks pea aasta valitsuserakonnana tegutsenud Eesti 200-le pole positiivne: “Praegu tunnen, et valimiste eel lubatu ja Eesti 200 programmiga võrreldes on valitsuses tehtav vägisi vastupidises suunas liikumas ning ma ei oska oma valijatele enam ammendavaid vastuseid anda, miks see nii endiselt läheb.”
“Tavainimene on endiselt ära unustatud, temaga räägitakse ülbes toonis ülevalt alla ning poliitikute varasemad vead peavad lihtsad inimesed oma taskust kinni maksma.”
Veelgi halvemana näeb ettevõtja seda, et “praegune valitsus ajab sotsiaaldemokraatlikku ettevõtlus- ja majanduspoliitikat (paksem riik käehoidjana, rohkem makse ning valitsejate ilmeksimatuse uskumus raha kogu aeg ümber jagades, et endal ka näpud rasvaseks jääks ja ametnikkond tööd saaks), kus valitsusel selleks mandaati pole ning koalitsioonis on ainult üks, kõige väiksem partner sotsiaaldemokraatlik”.
Sestap nägigi Meesak ainsa võimalusena seda, et ta liikmeks olekuga seda suunda ja poliitikat enam ei toeta, mistõttu astus erakonnast välja.
Märt Meesak on varem kuulunud ka Vabaerakonda ja olnud selle tegevjuht. Tartus kuulub talle Iiri pubi.
Kokkuvõttes näitab Eesti 200-st lahkunud ettevõtja juhtum, et poliitikud peavad meeles pidama, et nende tegevust ja otsuseid hindavad valijad väga hoolikalt. Poliitilised parteid peavad järgima oma valimislubadusi ja kuulama oma valijaid, et saada nende usaldus ja toetus. Eesti poliitilises maastikus on oluline kuulata erinevaid arvamusi ja kaasata erinevaid huvirühmi otsuste tegemisse, et tagada demokraatia tugevus ja jätkusuutlikkus.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus