CNN: Pentagon kaalub varuplaani Ukraina abistamiseks | Välismaa

2286372hedact24

Tere tulemast, Estonia! Viimased uudised CNN-st räägivad Pentagoni kaalumisest varuplaani Ukrainale appi tõttu. See oluline areng välispoliitikas võib mõjutada mitmeid riike, kaasa arvatud meid siin Eestis. Ukraina on silmitsi suurte väljakutsetega ning NATO liitlased peavad kaaluma, kuidas neid aidata. See uudis paneb meid mõtlema meie enda julgeolekule ning välispoliitikale. Jääge lainel, et kuulda rohkem selle olulise teema kohta.

USA kaitseministeerium kaalub plaani veel nelja miljardi dollari väärtuses Ukrainale abi saatmiseks, kirjutab CNN. Kõnealune plaan rajaneb USA presidendi Joe Bideni õigusele saata Ukrainale abi veel nelja miljardi dollari ulatuses USA kaitseministeeriumi enda laovarudest, milleks on talle varem andnud volituse USA kongress.

Varem ei soovinud Pentagon kasutada neid vahendeid enne kongressis uue Ukraina abipaketi vastuvõtmist, millega eraldataks muuhulgas vahendeid ka USA kaitseministeeriumi kulutatud laovarude taastamiseks. Laovarude kasutamine Ukraina abistamiseks ilma nende taastamise garantiita võib USA ametnike arvates mõjutada USA kaitsevõimet.

Tekkinud olukorras, kus USA esindajatekoja vabariiklaste juhid keelduvad panna hääletusele USA abipaketti Ukrainale, arutavad USA kaitseministeeriumi kõrged ametnikud võimalust kasutada neli järelejäänud miljardit dollarit Ukraina abistamiseks ning leida võimaluse laovarude taastamiseks ministeeriumi sisemistest vahenditest.

CNN-iga suhelnud ametnikud rõhutavad, et otsust pole veel langetatud. Samas on võimalike varuplaanide arutelud Kiievi aitamiseks muutunud viimastel nädalatel akuutseteks seoses Venemaa edasiminekuga lahinguväljal Ida-Ukrainas.

Nii pidi Ukraina taanduma veebruari keskpaigas Donetski oblastis asuvast Avdijivka linnast, kusjuures peamiseks Ukraina kaitsjate väljakutseks oli laskemoona nappus. Samal ajal kulutab Venemaa ohtralt laskemoona, mida Kreml on soetanud muuhulgas Põhja-Koreast.

“Kaitseministeerium kutsub kongressi jätkuvalt üles võtma vastu eelnõu Ukraina abistamiseks sel raskel ajal ning meie varude taastamiseks,” vastas Pentagoni pressiesindaja Garron Garn CNN-i päringule nelja järelejäänud miljardi dollari kasutamise kohta.

Loe rohkem:  Sõja 683. päev: Õhutõrjejõud tulistasid öösel Ukrainat rünnanud 28 droonist alla 21 | Välismaa

Kaitseministeeriumi ametnikud ütlesid CNN-ile, et Pentagon saab kulutada osa neljast miljardist dollarist isegi ilma sisemistest ressurssidest katteallikate leidmiseta. Samuti poleks pretsedenditu, kui Pentagon leiaks uue ootamatu rahastusallika.

Eelmisel aastal teatas USA kaitseministeerium, et raamatupidamisliku vea parandamise järel saab see kulutada oodatust 6,2 miljardit dollarit rohkem Ukraina abistamiseks. Toona peitus viga juba osutatud abi väärtuse ülehindamisel. Vea parandamine võimaldas aidata Ukrainat pikemat aega.

Ometi teatas USA seni viimasest, 250 miljoni dollari suurusest Ukraina abipaketist 27. detsembril. Kuigi osa sellest ja varasematest abipakettidest on alles jõudmas Ukrainasse, pole USA sel aastal ühtegi uut abipaketti avalikustanud.

Kui teisipäeval küsisid ajakirjanikud Pentagoni pressiesindajalt Patrick Ryderilt, kas ametnikud kaaluvad järelejäänud vahendite osalist kulutamist, vastas ta, et tal pole uusi teadaandeid, kuid kaitseministeerium uurib võimalusi Ukraina aitamiseks.

“Me kavatseme edaspidigi uurida võimalusi Ukraina aitamiseks nende võitluses vabaduse ja suveräänsuse säilitamise eest,” ütles Ryder.

Veel üks anonüümseks jääda soovinud USA kaitseministeeriumi ametnik ütles CNN-ile, et kui abipakett siiski tuleb, siis hõlmab see kindlasti kriitilise tähtsusega laskemoona. Ta lisas, et praegu käivad arutelud selle üle, kuidas saaks kõige paremini paigutada sõjatehnikat, et seda saaks saata niipea kui võimalik pärast katteallikate leidmist.

Kokkuvõttes tundub Pentagon kaaluvat aktiivselt võimalusi, kuidas aidata Ukrainat konflikti tõttu. See näitab, et rahvusvaheline kogukond on valmis astuma samme, et toetada Ukraina julgeolekut ja stabiilsust. Kuigi konkreetseid samme pole veel kindlaks määratud, on oluline jälgida, kuidas olukord areneb ning millised meetmed võetakse. See paneb rõhku USA valitsuse rollile konflikti lahendamisel ning näitab nende pühendumust piirkonna rahu tagamisele. Jääme ootama, kuidas see areng edasi kulgeb ja milliseid tulemusi Pentagoni kaalumine võib kaasa tuua.

Loe rohkem:  Raik: ühtki Navalnõi kaaluga opositsiooniliidrit pole Venemaal kerkimas näha | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga