Briti konservatiivid langetavad enne valimisi sotsiaalmaksu | Välismaa

2296238h25fdt24

Briti konservatiivid on teatanud julgetest plaanidest langetada sotsiaalmaksu enne järgmisi valimisi, mis on tekitanud suurt elevust nii kodu- kui ka välismaal. See samm võib oluliselt mõjutada Ühendkuningriigi majandust ja ühiskonda ning seetõttu on paljud eksperdid ja poliitikud huvitatud sellest, kuidas see muudatus tegelikult ellu viiakse. Kõnealune otsus võib tuua kaasa nii kiitust kui ka kriitikat ning seega on oluline jälgida, kuidas see protsess edasi kulgeb.

Briti rahandusminister Jeremy Hunt kavatseb teatada kolmapäeval sotsiaalmaksu langetamisest kahe protsendipunkti võrra. Ühendkuningriigis toimuvad sel aastal parlamendivalimised ja valitsevad konservatiivid maadlevad madala reitinguga.

Hunt avalikustab kolmapäeval Briti kevadise riigieelarve. Ühendkuningriigis avalikustatakse eelarve kaks korda aastas. Rahandusminister kavatseb teatada sotsiaalmaksu (National Insurance) langetamisest kahe protsendipunkti võrra. Seega on tulevikus Ühendkuningriigis töötajapoolne sotsiaalmaks 10 protsendi asemel kaheksa protsenti, tööandjapoolne sotsiaalmaks ei muutu.

Uuesti maksulangetusest saab kasu valitsuse sõnul 27 miljonit töötavat britti ning keskmisele töötajale jääb 450 naela aastas rohkem. Maksulangetuse aastaseks kuluks riigieelarvele hinnatakse 10 miljardit naela.

“Konservatiivid teavad, et madalad maksud tähendavad suuremat majanduskasvu ning suurem majanduskasv tähendab rohkem võimalusi ja õitsengut,” seisab Hunti kõne märkustes, mida nägid Financial Timesi ajakirjanikud.

Briti valitsus langetas sotsiaalmaksu juba jaanuari alguses, samuti kahe protsendipunkti võrra, kuid see käik pole veel erakonna toetust kasvatanud. Esmaspäeval avaldatud uuringufirma Ipsos küsitluse järgi toetas konservatiive ainult 20 protsenti valijatest, mis on erakonna madalaim toetus alates 1978. aastast, kui Ipsos hakkas küsitlusi läbi viima.

Rahandusminister pakub sotsiaalmaksu langetuse katteallikana välja tubaka ja tabakatoodete aktsiisi tõusu ning maksude optimeerimist võimaldava niinimetatud mittekodumaise maksustaatuse kaotamist (non-domicile status). Antus skeem võimaldab inimesel teenida välismaal tulu Ühendkuningriigis tulumaksu maksmata, kui tema ametlikuks elukohaks on märgitud mõni muu jurisdiktsioon.

Loe rohkem:  Meedia: Egiptus ehitab Siinai poolsaarele gazalastele hiigellaagrit | Välismaa

Praegune Briti peaminister Rishi Sunak sattus mõni aasta tagasi skandaali, kui selgus, et tema abikaasa Akshata Murty vähendas oma maksukoormust potentsiaalselt miljonite naelte võrra, kasutades antud staatust. Hiljem lubas Murty registreeruda oma maksustamisalaseks elukohaks Ühendkuningriik.

Hunti otsus kaotada antud soodsa maksustamise staatuse tähendab, et arvamusküsitlustes arvestatavat edumaad omav Briti Tööerakond jääb oma ühest põhilubadusest ilma. Tööerakonna juht Keir Starmer on lubanud rahastada oma valimislubadusi nagu avalike teenuste finatseerimise ja kvaliteedi parandamine just kaotades antud soodsa maksustaatuse.

Samas kritiseerib konservatiivide paremtiib Hunti otsust langetada sotsiaalmaksu tulumaksu langetamise asemel. Tulumaksu langetamisest saaksid kasu ka need, kes teenivad mittetöist tulu. Hunti otsus võis sõltuda asjaolust, et tulumaksu langetamine kehtiks ainult Inglismaal ja Walesis, sest Šotimaa ja Põhja-Iirimaa parlamentidel on õigus kehtestada oma tulumaksumäärasid, samas kui sotsiaalmaksu langetamine mõjutaks kõiki Briti töötajaid.

“Me võime alati tulla [tulumaksu] juurde tagasi,” ütles üks Briti peaministrikantselei allikas, viidates asjaolule, et kui parlamendivalimised toimuvad sügisel, siis Huntil oleks võimalus avalikustada uued maksulangetused sügisest riigieelarvet esitledes. Tööerakond see-eest usub, et parlamendivalimised toimuvad juba maikuus koos kohalike valimistega.

Samas rõhutab Hunt, et makse saab langetada alles siis, kui majandus kasvab ning riigihaldus muutub tõhusamaks.

“Kuna pandeemia on meie selja taga, peaksime olema taas vastutustundlikud ning kasvatama meie vastupidavust tulevaste šokkide suhtes. See tähendab laenamise vähendamist, et me saaksime oma võlgu vähendada,” kavatseb öelda oma kõnes Hunt.

Kuigi Briti konservatiivid on otsustanud langetada sotsiaalmaksu enne valimisi, on see samm pälvinud nii toetust kui ka kriitikat. Kuigi mõned toetajad näevad selles võimalust majanduskasvu soodustamiseks ja tööhõive suurendamiseks, kardavad teised, et see võib kahjustada sotsiaalkaitset ja avalikke teenuseid. Oluline on jälgida, kuidas see muudatus mõjutab Ühendkuningriigi elanikkonda ning kas see täidab oma eesmärki majanduse elavdamisel ja võrdsuse suurendamisel.

Loe rohkem:  Läti kolmekordistab keskmise kiiruse kaamerate arvu | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga