Briti aktivistid: koolid peavad õpetama orjakaubanduse lõpetamise ajalugu | Välismaa

2260257heed4t24

Tere tulemast, head inimesed! Täna tahaksin teile tutvustada olulist teemat, mis puudutab meie koolide õppekavasid. Briti aktivistid on välja tulnud seisukohaga, et koolid peaksid õpetama üksikasjalikult orjakaubanduse lõpetamise ajalugu. See teema on äärmiselt oluline, kuna orjanduse mõju on jätkuvalt tuntav paljudes ühiskondades. Sellest tulenevalt on oluline mõista orjakaubanduse ajalugu ja selle mõju tänapäevale. Loodame, et Eesti koolid võtavad selle olulise teema tõsiselt ja lisavad selle oma õppekavadesse.

Suurbritannia impeerium keelustas 19. sajandi alguses orjakaubanduse ja selle vastu võitlemiseks loodi spetsiaalne mereväeüksus. Briti aktivistid tahavad nüüd, et lapsed õpiksid koolis selle üksuse rolli orjakaubanduse vastases võitluses.

1807. aastal võttis Suurbritannia parlament vastu seaduse, mis keelustas orjakaubanduse. Võimud asutasid seetõttu Lääne-Aafrika eskaadri, mis hakkas Atlandi ookeanil võitlema orjakaubanduse vastu. Selle üksuse tegevust rahastas kuninglik merevägi ehk toonane Briti maksumaksja. 

Sellel eskaadril on nüüd oma mälestusfond, mis muretseb, et õpilased ei tunne piisavalt hästi Briti impeeriumi ajalugu. Koolides õpitakse küll Suurbritannia seotust orjakaubandusega, aga seal ei õpetata riigi rolli sellise kaubanduse lõpetamisel. 

Nüüd saatsid aktivistid kirja haridusministrile ja tahavad, et Lääne-Aafrika eskaadri tegevus jõuaks koolide õppekavasse. 

“Loodan siiralt, et kaalute Lääne-Aafrika eskaadri tegevuse lisamist Ühendkuningriigi ajaloo õppekavasse,” kirjutas mälestusfondi juht Colin Kemp. 

Lääne-Aafrika eskaader tegutses aastatel 1807-1867. Eskaader vabastas orjusest ligi 100 000 inimest. Suurbritannia eeskujul hakkasid ka teised Euroopa riigid võitlema orjakaubanduse vastu, vahendas The Telegraph. 

Kokkuvõtteks võib öelda, et Briti aktivistide surve koolidele orjakaubanduse ajaloo õpetamiseks on oluline samm ajaloolise õigluse saavutamise suunas. Orjandusest ja orjakaubandusest rääkimine on keeruline, kuid vajalik osa meie ühiskonna minevikust, mis mõjutab ka tänapäeva. Loodetavasti julgustab see algatus ka teisi riike ja kogukondi rohkem uurima ja arutlema orjakaubanduse teemadel ning mõistma selle mõju tänapäeva maailmale. Oleks oluline, et ka Eesti koolid võtaksid eeskuju ja looksid võimalused orjakaubanduse ajaloo õpetamiseks, et tõsta teadlikkust ja mõistmist minevikus toimunu kohta.

Loe rohkem:  14 EL-i riiki kutsus üles suurendama EIB investeeringuid kaitsetööstusse | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga