Bloombergi uudis “Ida-Euroopas kasvab pettumus Lääne-Euroopas suhtes” on tõstatanud suurt tähelepanu Eesti ja teiste Ida-Euroopa riikide seas. Artikkel käsitleb pettumust ja rahulolematust, mida mõned Ida-Euroopa võimukandjad tunnevad Lääne-Euroopa suhtes. See avab olulise arutelu ja annab meile võimaluse mõista Ida ja Lääne vahelisi kultuurilisi, majanduslikke ja poliitilisi erinevusi. Kas see on märk suurenevast polariseerumisest Euroopas või hoopis võimalus avada dialoog ja leida ühine keel erinevate piirkondade vahel?
Lääne-Euroopa riikide venitamine Ukrainale sõjalise abi andmisel on kasvatamas pettumust Ida-Euroopa riikides ning kaugemas perspektiivis võib see hakata ohustama Euroopa integratsiooni, kirjutas USA majandusuudiste agentuur Bloomberg.
Pinged Euroopa Liidu suutmatuse pärast täita oma lubadus saata Ukrainale aasta jooksul miljon suurtükimürsku on tunnistuseks Lääne- ja Ida-Euroopa vahelisest sügavamast lõhest, tõdes Bloomberg artiklis, mis põhineb intervjuudel mitmete Euroopa riikide ametnikega. Artiklit vahendas Ukraina väljaanne European Pravda.
Euroopa diplomaadid, kellega agentuur vestles, usuvad, et kui Venemaa sõja Ukraina vastu võidab, siis “Lääne-Euroopale seda ei andestata” ja teda enam ei usaldata ning kogu Euroopa integratsiooniprojekt võib olla ohus.
Üheks põhjuseks on mitme Lääne-Euroopa riigi jäikus selles suhtes, kust Ukraina jaoks suurtükimürske hankida. Prantsusmaa on aktiivselt nõudnud, et asjakohased investeeringud peavad jääma ainult EL-i piiresse, mis on juba aeglustunud mürskude tarnimist. Lisaks on Küpros ja Kreeka geopoliitilistel põhjustel vastu mürskude ostmisele Türgist. Ida-Euroopa riikide jaoks viitab see aga sellele, et “lääs ei paista mõistvat olukorra kiireloomulisust,” ütles üks Bloombergiga vestelnud ametnik.
Ühe Euroopa riigi ametnik ütles, et Venemaa võidu korral ei osta tema riik enam Prantsusmaalt relvi, vaid arendab selle asemel kaitsepartnerluse suhteid USA, Ühendkuningriigi ja Ukrainaga, sest need on usaldusväärsemad liitlased.
Ida-Euroopa riikidel on kriitikat ka Saksamaa suunal. Kuigi tegemist on nominaalselt ühe suurima sõjalise ja rahalise abi andjaga Ukrainale, on Saksamaa võimude seisukoht mitte anda Ukrainale Tauruse kaugmaarakette ärritanud Berliinist ida pool asuvaid pealinnu, tõdes Bloomberg.
Ida-Euroopa umbusaldus Lääne-Euroopa suhtes ilmneb ka NATO uue peasekretäri otsimisel. Kuigi enamik selle liikmetest toetab Hollandi pikaaegse peaministri Mark Rutte kandidatuuri, ajendas Rumeenia presidendi Klaus Iohannise kandidaadiks esitamist just Rutte vähene suhtlemine Ida-Euroopa riikidega, lisas Bloomberg.
Kokkuvõttes näitab Bloombergi artikkel Ida-Euroopas valitsevat pettumust Lääne-Euroopa suhtes, eriti seoses majandusliku ja poliitilise ebavõrdsusega. Artikkel kajastab ka süvenevaid pingeteid Euroopa Liidu liikmesriikide vahel ning kõneleb vajadusest ühtsust ja solidaarsust tugevdada. See tõstatab olulisi küsimusi Euroopa Liidu tuleviku kohta ning rõhutab vajadust mõista paremini Ida-Euroopa riikide muresid ja väljakutseid. Järelikult on oluline leida lahendusi, mis aitaksid luua tasakaalustatumat ja õiglasemat Euroopa Liitu kõikide liikmesriikide jaoks.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus