Anne Veesaar ja Elina Pähklimägi on Eesti tunnustatud kultuuritegelased, kes rõhutavad lepingute olulisust ja tähtsust igapäevaelus. Nende sõnum on selge – enne allkirja panemist tuleb leping alati põhjalikult läbi lugeda. Nende arvates on oluline teada oma õigusi ja kohustusi ning mitte lasta end petta kiirustamisest või teadmatusest. Nende innustav ja hariv lähenemine võib olla muutusteks vajalik tõuge nii noortele kui ka kogenenumatele inimestele, et enda õiguste eest seista ja lugupidamist väärivaid lepinguid sõlmida.
Anne Veesaar ja Elina Pähklimägi rääkisid “Ringvaates” oma kogemustest lepingute allkirjastamisel. Pähklimäe sõnul tuleb lepingud alati tähelepanelikult läbi lugeda, Veesaar ütles, et tema on 30 aastat järjest igal aastal alla kirjutanud lepingule, mida ta pole kordagi lugenud.
“Mina kui väikeettevõtja ja vabakutseline, mul peab olema väike trupp. Vaatan näidendeid selle järgi, kui palju on seal tegelasi,” selgitas Anne Veesaar, miks talle Eesti Teatri Agentuuri kodulehelt just näidend “Leping” silma jäi. “Seal on kaks naist, dialoog hästi hõre ja väga põnev ning lugedes järjest põnevamaks läks. Siis helistasingi Elinale, et tulen sulle kosja.”
“Olulisem kui lavastamise eest saadav rahasumma on just materjal ja see kooslus Triinu Meristega,” ütles lavastaja Elina Pähklimägi. “Mina olen alati olnud vabakutseline ja oma lepingud väga täpselt läbi lugenud, aga näidendis pannakse allkiri alla lepingule, mida tegelane läbi pole lugenud. Mul on olnud ühe spordiklubi lepingu lõpetamisega probleeme. Ma seal enam ei käinud, aga lõpetada ka ei saanud ja raha pidin edasi maksma. Lepingutes neid vimkasid ikka on.”
Pähklimäe sõnul oli see esimene kord, kui materjaliga tema juurde tuldi ja küsiti, kas ta sooviks seda lavastada. “Parim oligi see, et materjal oli hea,” lisas ta.
“Lepingu” on kirjutanud Briti autor Mike Bartlett, keda pole seni Eestis mängitud.
“Lavastuses tehakse töötajaga leping, kus pannakse kirja ka kõik tema intiimsuhted ja tingimused selleks. See võib juhtuda ükskõik kus,” märkis Veesaar. “Mina näiteks olen 30 aastat igal hooajal kirjutanud alla lepingule, millega ma olen igal laupäeval ERR-i eetris, aga ma pole kordagi seda lepingut ise lugenud.”
Kokkuvõttes võib öelda, et Anne Veesaar ja Elina Pähklimägi on õigesti rõhutanud lepingute olulisust ning vajadust neid hoolikalt läbi lugeda enne allkirjastamist. See on oluline nii kultuuri- kui ka igapäevaelus, et tagada oma õiguste ja kohustuste selgus ning vältida võimalikke vaidlusi tulevikus. Igal inimesel peaks olema teadlik oma õigustest lepingute sõlmimisel ning hoidma end kursis seadustega, mis seda reguleerivad. Lepingute hoolikas läbilugemine ja mõistmine tagab selged suhted ning aitab vältida võimalikke probleeme.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus