Amnesty: Iraani võimud jälgivad rangelt naiste rätikandmist | Välismaa

2296710hefeet24

Iraani võimud on kehtestanud rangeid reegleid naiste riietuse kohta, eriti keskendudes naiste rätikandmisele. Amnesty International on teatanud, et Iraani võimud jälgivad naiste riietust väga rangelt ning karistavad neid, kes ei järgi kehtestatud eeskirju. See on tekitanud rahvusvahelises kogukonnas muret ja põhjendatud kriitikat inimõiguste rikkumise pärast. Eestis on oluline jälgida ja teadvustada selliseid olukordi, mis võivad mõjutada naiste vabadust ja enesemääramisõigust üle maailma.

Iraani võimud jälgivad naisi igal pool ja väga rangelt, et tagada rätikohustuse täitmine isegi autos, ning karistavad rikkujat auto konfiskeerimisega, ütles kolmapäeval inimõigusorganisatsioon Amnesty International.

Islamiriigi võime ehmatasid 2022. aastal üleriigilised rahutused, mis said alguse islami riietuskoodeksi rikkumise eest kinni peetud 22-aastase kurditari Mahsa Amini surmast vahi all.

Vastuhaku maha surunud valitsus on teinud iraanlastele selgeks, et 1979. aasta Islamirevolutsiooni järel kehtestatud naiste hidžaabikohustusest ei taganeta.

Vaid 22-aastaseks elanud kurditar Amini võeti kinni islami riietuskoodeksi rikkumise eest ja suri vahi all.

Amnesty avaldas naistepäeva eel raporti, mille aluseks on 40 Iraani naise ütlused, milles tunnistatakse, et naisi jälgitakse avalikes kohtades ja politsei kontrollib massiliselt naisautojuhte.

Seirekaamerate piltide või erariides politseiagentide teadete põhjal tuvastatakse autonumber ja tehakse kindlaks, kes oli rätikohustust eiranud naisjuht või -sõitja.

See naine saab tekstisõnumi, milles kästakse tulla politseisse ja karistuseks peab auto ära andma. Seesuguseid korraldusi on saanud sajad tuhanded naised.

Mõnel juhul saab naine auto tagasi 15-30 päeva pärast, kui on maksnud trahvi ja andnud kirjaliku lubaduse edaspidi rätikohustust täita.

“Iraani võimud terroriseerivad naisi ja tüdrukuid, allutades nad lakkamatule jälgimisele ja kontrollile,” ütles Amnesty Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika piirkonna asedirektor Diana Eltahawy.

Hidžaabikohustusele vastu hakkavaid naisi karistatakse ja 2024. aasta jaanuaris sai avalikus kohas palja peaga viibinud noor naine Roya Heshmati 74 piitsahoopi.

Loe rohkem:  EL võib Venemaa külmutatud varade intressitulu kasutusele võtta juulist | Välismaa

Iraani parlament võttis Mahsa Amini rahutuste mõjul 2023. aasta septembris vastu vooruse- ja hidžaabikultuuri toetamise eelnõu, mis suurendab karistust reeglite rikkumise eest.

Kokkuvõttes on oluline märkida, et Iraani võimude range järelevalve naiste rätikandmise üle kujutab endast tõsist inimõiguste rikkumist. Selline repressiivne käitumine piirab naiste enesemääramisõigust ja vabadust ning seab nad ebavõrdsele positsioonile meestega. Amnesty Internationali tähelepanu juhtimine sellele probleemile on oluline samm õigluse ja võrdsuse tagamisel naiste jaoks kogu maailmas. Rahvusvaheline surve ja teadlikkuse tõstmine peaks aitama muuta Iraani võimude poliitikat ning lõpetada naiste diskrimineerimise nende riietumisvalikute tõttu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga