Tere tulemast Eestisse! Sisenesite just kuumimasse välisuudise maailma, kus Venemaa kavatseb tuumarelva viia kosmosesse. See uudis on põnev ja murettekitav samaaegselt, kuna see võib tekitada rahvusvahelistes suhetes suurt pinget ning ohustada maailma rahu ja stabiilsust. Kuidas see võib mõjutada Eestit ja teisi Balti riike? Mis on rahvusvahelise kogukonna reaktsioon? Jääge meiega ja uurige lähemalt selle olulise arengu kohta.
Asjaga kursis olevad inimesed ütlesid, et USA luure jagas kongressi ja Euroopa liitlastega luureandmeid Venemaa tuumavõimekuse kohta. Allikate teatel plaanib Venemaa paigutada tuumarelva kosmosesse ning seda saaks siis kasutada satelliitide vastu.
Telekanali ABC News andmetel ütlesid kaks USA luureallikat, et see relv on mõeldud vaenlase satelliitide ründamiseks, vahendas The Times.
Varem kolmapäeval hoiatas USA esindajatekoja luurekomitee vabariiklasest juht Mike Turner julgeolekuohu eest. Turner ei andnud siis ohu kohta üksikasju, ka Valge Maja keeldus asja kommenteerimast. Turner ütles veel, et taotleb teabe salastatuse tühistamist kõnealuse ohu kohta.
Seejärel hakkasid meedias levima väited, et Venemaa arendab oma tuumavõimekust ja plaanib kosmosesse viia tuumarelva. Kui Venemaa peaks relva kasutusele võtma, saaks selle abil hävitada satelliite. Asjast kirjutas esimesena ajaleht The New York Times.
Asjaga kursis olevad inimesed ütlesid, et sellist relva ei kasutataks inimeste ründamiseks. See pole veel ka kosmoses. Allikad teatasid, et olukord on tõsine, kuid otsest ohtu veel pole, vahendas Financial Times.
Pärast Turneri avaldust ütles riikliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan, et kavatseb neljapäeval kohtuda kongressisaadikute rühmaga, et neid asjast teavitada. Rohkem üksikasju siis Sullivan ei andnud.
Ajakirjanikud uurisid seejärel, kas ameeriklased peaksid Turneri hoiatuse pärast muret tundma.
“Olen kindel, et president Biden tagab oma otsustes Ameerika inimeste julgeoleku. Usume, et suudame, tahame ning kaitseme USA ja ameeriklaste julgeolekut,” vastas Sullivan.
Demokraate esindav luurekomitee liige Jim Himes ütles hiljem, et kuigi salastatud oht on märkimisväärne, siis ei anna see põhjust paanikaks.
“Ma ei taha, et inimesed arvaksid, et marslased saabuvad või, et teie kolmapäev saaks rikutud. Kuid see on asi, millega kongress ja administratsioon peavad keskmises ja pikas perspektiivis tegelema,” rääkis Himes.
Kokkuvõttes näitab Venemaa plaan tuumarelvade viimist kosmosesse ohtu rahvusvahelisele rahule ja julgeolekule. See samm võib kutsuda esile uue relvastumisvõidujooksu ning suurendada pingeid maailmas. Eesti, nagu ka teised riigid, peab jälgima olukorda tähelepanelikult ja tegutsema vastavalt, et tagada maailma rahumeelne tulevik. On oluline, et rahvusvaheline kogukond mõistaks olukorra tõsidust ja töötaks koos, et vältida tuumarelvade kosmosele viimise ohtu ja säilitada rahu ning stabiilsust meie planeedil.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus