“Aktuaalne kaamera. Nädal” vaatas tagasi kaks aastat kestnud sõjale Ukrainas | Välismaa

2279616hb3d9t24

Tere tulemast! “Aktuaalne kaamera. Nädal” hõlmas hiljuti kahe aasta möödumist Ukraina sõjast ning vaatas tagasi sellele keerulisele ja murrangulisele ajale. See saade tõi esile kahe aasta jooksul toimunud sündmused, inimeste kannatused ja lootused rahu saabumisele. Ukraina sõda on jätnud sügava jälje mitte ainult selle maa elanikele, vaid ka kogu maailmale. Saates jagati ka põhjalikke analüüse ja ekspertide arvamusi, aidates mõista konflikti tagamaid ning lootust tulevikule. Oleme uhked, et saame tuua teieni olulist ja ajakohast informatsiooni välismaal toimunud sündmuste kohta.

Venemaa täiemahulisest kallaletungist Ukrainale täitus sel nädalal kaks aastat. Ukraina on kaitsnud oma maad erakordse vapruse ja visadusega, seistes silmitsi surma, valu ja hävinguga. “Aktuaalne kaamera”. Nädal” vaatas tagasi 732-päevase sõja käigule.

Juba 2014. aastal annekteeris Venemaa Krimmi ja toetas separatiste Donbassi sõjas.

2022. aasta kallaletungi alguses liikus Venemaa mitmel pool Ukrainas kiiresti edasi, vallutades territooriume riigi põhja-, ida- ja lõunaosas. Sügiseks võttis Ukraina aga eduka vastupealetungiga Harkivi ja Hersoni juures suured vallutatud alad tagasi.

Praeguseks on rindejoon teinud läbi väiksemaid muutusi. Viimasena saavutas Venemaa edu Avdijivkas, aga laias laastus püsib rindejoon enam-vähem samas piirkonnas.

Ukrainal on ühtlasi tulnud pidevalt võidelda lääne toetuse eest.

Milline on Venemaa ja Ukraina sõja kõige tõenäolisem tulemus?

Sel nädalal avaldatud Euroopa Välissuhete Nõukogu 12 Euroopa riigis tehtud uuringu järgi usub keskmiselt vaid 10 protsenti eurooplastest, et Ukraina võidab selle sõja. 37 protsenti leiab, et sõda lõppeb mingi kompromisskokkuleppega. Arvamused erinesid riigiti üsna palju. Suurim usk Ukraina võitu valitses näiteks Poolas, Rootsis ja Portugalis, väikseim Kreekas ja Ungaris.

Mida Euroopa peaks tegema?

Samas uuringus esitatud küsimusele, mida Euroopa peaks tegema, vastas aga juba keskmiselt 31 protsenti, et nad soovivad Ukrainat toetada niivõrd, et Ukraina suudaks oma territooriumi tagasi võita. Rootsis, Portugalis ja Poolas oli see selgelt domineeriv arvamus, Kreekas ja Ungaris on enamuses rahukõneluste soovijad.

Loe rohkem:  Haige Assange ei osale tähtsal kohtuistungil USA-le väljaandmise asjus | Välismaa

Uuringu autorite sõnul peavad Euroopa liidrid rahvale selgitama, mis on püsiva rahu tingimused ja mille arvelt kompromisse teha ei saa.

Mida arvavad Eesti inimesed?

“Aktuaalne kaamera. Nädal” tegi tänavaküsitluse Tallinna, Pärnu ja Põlva inimeste seas, uurides, kui tugev on nende usk ja lootus, et Ukraina lõpuks ikkagi suudab sõja võita.

Suurem osa tänavaküsitlusele vastanutest on lootusrikkad, et Ukraina suudab võita, kuid oli ka neid, kes on pigem murelikud.

Tallinn

“Ma loodan, et nad võidavad, aga küsimus on ikka väga raske.”

“Ma väga loodan, aga ega ei tea.”

“Alguses küll räägiti, et võidavad, aga nüüd asi venib ja venib ja ei ole näha küll. Praegu küll ei usu mina mingit võitu.”

“Ma arvan ikka et suudavad, kui aitame ka kaasa.”

“Lootus kaob viimasena, aga kriitikanooled minu sees ja tuttavate ringkonnas, olen seda ammu rääkinud ja ka avalikult räägitakse, et see kogu mehhanism, abi andmise mehhanism, käib teosammul.”

“Ma arvan, et tuleks teha nii, et kogu maailm oleks Venemaa vastu või isegi mitte Venemaa, vaid president Putini vastu, et ta saaks aru, et see midagi head ei too.”

Pärnu

“Ikka olen täitsa positiivne, olen ikka.”

“Ikka olen lootusrikas, ma väga loodan, et see juhtub.”

“Ma tahaksin olla lootusrikas, aga samas ma olen realist, ma muretsen, et nad ei võida. Aga ma tahan loota, et nad võidavad.”

“Ma olen väga lootusrikas. Ma arvan, et see on vältimatu, et nad võidavad. /…/ (Ukraina toetamiseks saame meie) tugevdada oma riigikaitset, teha selleteemalist kunsti, aidata majanduslikult Ukrainat, absloluutselt.”

Põlva

“Ma arvan, et Ukraina suudab võita.”

“Ma arvan, et ükskord võiks võita ikka. /…/ Ma arvan, et oleme toetanud palju ja samamoodi edasi.”

Loe rohkem:  USA kongress läheneb kokkuleppele Ukrainale abi andmise osas | Välismaa

“Mina kahtlen, see on nii kaua kestnud ja Venemaa on suur ja lai, kahtlen selles, et ta võidab.”

“No ta võidaks küll, kui abi antaks, aga nad venitavad, ei anna sõrmeotsagagi.”

Allikas:
“Aktuaalne kaamera. Nädal”

Kokkuvõttes tõi “Aktuaalne kaamera. Nädal” esile olulise teema – Ukraina sõda, mis on kestnud juba kaks aastat. See on murettekitav ja traagiline olukord, mis vajab rahvusvahelist tähelepanu ja lahendusi. Eesti ja teiste riikide osalemine Ukraina kriisi lahendamisel on hädavajalik ning oluline on toetada Ukraina rahvast nende püüdlustes saavutada rahu ja stabiilsus. See teeb meile selgeks, kui ebakindel on maailm meie ümber ning kui oluline on ühendada jõud rahu ja õigluse tagamiseks kogu maailmas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga