Ain Raal: olen alati püüdnud ühiskonda panustada | Teaduselu

1471855h4fa5t24

Tutvustame teile Eesti ühed kõige mõjukamad teadlased, Ain Raali, kes on alati püüdnud ühiskonda panustada. Tema teaduslikud saavutused on teinud teda tuntuks kogu maailmas ning tema pühendumus teadusele ja haridusele on silmapaistev. Raal on olnud oluline mõjutaja Eesti teadusmaastikul ning tema töö on aidanud kaasa mitmete oluliste probleemide lahendamisele. Tema tegutsemist ja saavutusi teadusmaailmas jälgitakse suure huviga ning tema mõjukas panus ühiskonda ei jää märkamata.

Presidendilt pälvis teenetemärgi ka farmatseut, Tartu Ülikooli farmaatsia instituudi farmakognoosia professor ja ravimtaimede uurija Ain Raal.

Ain Raal ütles uudist kuuldes, et see võtab esialgu päris tummaks. “See on küll tore üllatus. Eks ma olen püüdnud ühiskonnale midagi anda ning eks siin praegu olegi andmise ja saamise tasakaal,” rääkis ta.

Raal lisas, et ülikooli õppejõuna on tema tööandja rahvas ja maksumaksja. “Seega olen ma püüdnud panustada lisaks õppe- ja teadustööle ka kogu ühiskonda kirjutades päris suure hulga raamatuid,” lausus professor.

Ain Raalilt on ilmunud raamatuid peamiselt ravimtaimede ja farmaatsia ajaloo kohta ning sadu teaduslikke, populaarteaduslikke ja muid kirjutisi. Hiljaaegu kirjutas ta koos Kristel Vilbastega raamatu “Tosin tervendavat taime”, kuhu on kokku kogutud ravimtaimed, millel on koht nii rahvameditsiinis kui ka teaduses.

Raali üks südameteema ongi ravimtaimed. Raal rääkis, et kui vaadata sajandeid tagasi, siis ravimtaimedel on kogu aeg olnud inimeste seas oma koht. “Praegu kasutame sõna ravimtaim, aga kui vaadata teemat natuke modernsemalt, siis meil on põhjust rääkida looduslikest ühenditest. Kuigi ravimtaim on nende ühendite kandja, siis võivad need ühendid tänapäeva kontekstis olla hoopis teises vormis. Nii võivad olla ravimid ka taimset päritolu,” sõnas ta.

Loe rohkem:  Teenetemärgi laureaat Kurnitski: aitasin tuua hoonetesse hea sisekliima | Teaduselu

Näiteks müüakse mitmeid taimset päritolu toidulisandeid, mis on. “Nii et see tegevus ei seisne ainult taime kui sellise või taime osa uurimises, vaid lõppkokkuvõttes läheb kõik välja individuaalsete looduslike ühendite ja konkreetsete molekulideni,” rääkis ta.

Samuti on ta koostanud näiteks ülevaate Eesti vanima apteegi ajaloost selle algusest kuni tänapäevani raamatus “Raeapteek 600”.

Ain Raal has made significant contributions to Estonian society through his work in the field of science. His dedication to research and his efforts to promote scientific knowledge have had a positive impact on the country. Raal’s commitment to public engagement and his willingness to share his expertise with the community have made him an important figure in the Estonian scientific community. His passion for science and his desire to contribute to society serve as an inspiration to others, and his work will continue to have a lasting impact on the country’s scientific and intellectual development.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga