Sakslased on alati näidanud suurt huvi Euroopa Parlamendi valimiste vastu ning nende osalus valimistel on ajalooliselt olnud kõrge. See näitab nende pühendumust demokraatiale ja Euroopa Liidu küsimustele. Sakslased usuvad, et nende häälel on oluline roll Euroopa tuleviku kujundamisel ning seetõttu võtavad nad valimisi tõsiselt. Euroopa Parlamendi valimised on olulised mitte ainult Saksamaale, vaid kogu Euroopale ning nende tulemused mõjutavad kogu kontinendi tulevikku.
Kaks kolmandikku Saksa valijatest tunneb suurt huvi Euroopa parlamendi valimiste vastu, selgub uuest küsitlusest.
Juba 2019. aasta Euroopa Parlamendi valimiste eel avaldas 56 protsenti Saksa valijatest suurt või väga suurt huvi valimiste vastu, mis oli 18 protsendipunkti kõrgem tase kui 2014. aastal valimiste eel.
Tegelik valimisosalus kujunes nii 2014. kui 2019. aastal veelgi kõrgemaks, olles vastavalt 48 protsenti 2014. aastal ja 61 protsenti 2019. aastal.
Uuringufirma Civey küsitlusest selgub aga, et märtsikuu seisuga peab Euroopa Parlamendi valimisi olulisteks või väga olulisteks koguni 66,1 protsenti valijatest, samas kui ainult 17 protsenti valijatest ei tunne üldse või tunneb vähe huvi valimiste vastu, kirjutab Euractiv.
Seega võib lõplik valimisosalus püstitada 9. juunil toimuvatel valimistel rekordi.
Eri erakondade toetajate vahel joonistuvad selged erinevused huvis valimiste vastu.
Kõige suurem huvi Euroopa Parlamendi valimiste vastu on rohelistel, kelle seas tunneb suurt või väga suurt huvi lausa 87,5 protsenti valijatest. Samuti on huvi kõrge sotsiaaldemokraatide (SPD) valijate seas, kellest tunneb suurt või väga suurt huvi 74,4 protsenti valijatest.
See-eest konservatiivide (CDU), parempopulistide (AfD) ja liberaalide (FDP) valijate huvi Euroopa Parlamendi valimiste vastu on leigem, neist tunneb suurt või väga suurt huvi valimiste vastu vastavalt 61, 66,4 ja 65,5 protsenti valijatest.
Kui need erinevused peaksid püsima kuni valimispäevani, võivad rohelised jälle saada oodatust parema tulemuse, nagu juhtus 2019. aasta valimistel.
Uuringufirma Forsa hiljutise arvamusküsitluse järgi toetab Euroopa Parlamendi valimistel peamist opositsioonilist jõudu CDU ja selle Baieri sõsarat CSU 34 protsenti valijatest, SPD püsib 16 protsendiga teisel kohal, AfD on kolmandal kohal 15 protsendiga ning rohelised on neljandad 14 protsendiga.
Uue vasakpopulistliku erakonna BSW toetus on neli protsenti, FDP toetus kolm protsenti, tsentristlike Vabade Valijate (FW) toetus kolm protsenti ja Vasakpartei toetus kaks protsenti.
Sakslaste kõrge huvi Euroopa Parlamendi valimiste vastu on märkimisväärne ning näitab nende pühendumust ja teadlikkust Euroopa poliitikast. Ajalooliselt on Saksa rahvas olnud aktiivne osaleja ja mõjutaja Euroopa Liidu otsustusprotsessides ning nende jätkuv huvi valimiste vastu on oluline samm demokraatia tugevdamisel. Edukad valimised pakuvad võimalust säilitada stabiilsust ja edendada koostööd Euroopa Liidu liikmesriikide vahel. Saksa kodanike aktiivne osalus valimistel on oluline Euroopa tuleviku kujundamisel ning peaks olema eeskujuks teistele liikmesriikidele.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus