Otseülekanne tulemas: vestlusring “Eesti kväärkunstiajalugu 19. sajandist tänapäevani” | Kunst

1954148h49b1t24

Tere tulemast! Varsti toimub meil otseülekanne väga põneval teemal: vestlusring “Eesti kväärkunstiajalugu 19. sajandist tänapäevani”. Oleme kutsunud kokku erinevaid eksperte ja kunstnikke, et avada uksed Eesti erakordsele kunstiajaloole ning uurida kväärkunsti mõju ja arengut läbi sajandite. Liitu meiega selle haruldase võimaluse jaoks saada unikaalset perspektiivi Eesti kunstimaastikust. Ära maga maha seda võimalust!

Laupäeval kell 16.00 toimus Kumus vestlusring “Eesti kväärkunstiajalugu 19. sajandist tänapäevani”, kus osalejad toovad näiteid ka enda uurimis- ja loometööst ning tööde avalikust retseptsioonist.

Vestlusel osalevad näituse “Elisarion. Elisàr von Kupffer ja Jaanus Samma” kuraator, folklorist Andreas Kalkun, kunstnik Jaanus Samma ning kunstiteadlane ja etnoloog Rebeka Põldsam. Vestlust modereerib Tallinna Ülikooli ajaloolane Uku Lember.

Vestlusel luuakse ajasild mineviku ja tänapäeva vahele ning tuuakse Elisàr von Kupfferi ja Jaanus Samma teoste juurde näiteid Eesti ajaloolise fookusega LGBT-uuringutest. Vestlusringis osalejad asetavad näituse teemad laiemasse kunstiajaloo, kvääruuringute ja kväärimise (ingl queering) konteksti.

Kuidas tulevad seksuaalvähemuste ja selgelt sõnastamata või keelatud ihadega tegelemisel justkui kõverpeeglis kokku personaal-intiimne ja ühiskondlik-avalik sfäär, ning kuidas see võimaldab avastada uut ka olukordades, kus kõik peaks nagu paigas olema? Mis tekitas ühiskondlikku võbelust ja ärevust 120 aastat tagasi ja mis teeb seda tänapäeval? Kuidas on kväärimine ehk mittenormatiivse soolisuse ja seksuaalsuse tajumine ja kujutamine ajas muutunud? Mida teame sellest, mis asub tuntud ja tundmatu piiril? Mida seejuures üldse tohib sõnastada ja mis on täielik tabu?

Kokkuvõttes võib öelda, et otseülekanne vestlusringist “Eesti kväärkunstiajalugu 19. sajandist tänapäevani” oli äärmiselt informatiivne ja huvitav. Osalejad said põhjaliku ülevaate Eesti kunsti arengust alates 19. sajandist kuni tänapäevani. Arutelus tõstatati olulised teemad ja küsimused, mis aitasid paremini mõista Eesti kunsti eripära ja olulisust. Üritus kutsus üles avatud ja mõistvale suhtumisele kunsti erinevatesse vormidesse ning innustas publikut avastama uusi perspektiive ja lähenemisi kunstile. Järgmised sündmused seda tüüpi võiks kindlasti edendada kunsti mõistmist ja väärtustamist Eestis.

Loe rohkem:  Hanno Soans: kunstnikul on praegu raske ühiskonnaga haakuda | Kunst

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga