Viis aastat tagasi tegi Kaitsepolitsei Laanetile viimati julgeoleku kontrolli, kuid selle tulemused ja tagajärjed on siiani mõistatuslikud. Kuidas see kontroll mõjutas Laaneti elu ja karjääri? Kas see tõi kaasa poliitilisi skandaale või intriige? Kuidas see kõik mõjutab Eesti riigi julgeolekut tänasel päeval? Astume ajas tagasi ja uurime lähemalt, mis juhtus viis aastat tagasi ja millised on selle sündmuse järelmõjud tänapäeval.
Justiitsminister Kalle Laaneti tagasiastumiseni viinud korteri üürileping oleks võinud avalikuks tulla ka varem, kuid kaitsepolitsei tegi viimati Laanetile julgeolekukontrolli 2019. aastal ehk viis aastat tagasi.
Kaitsepolitseist öeldi ERR-ile, et julgeolekukontroll tehti Laanetile viimati 2019. aastal, kui ta oli riigikogu liige ja kuulus riigikaitsekomisjoni. Seaduse järgi tehakse julgeolekukontroll iga riigikogu liikme suhtes, kes on määratud riigikogu riigikaitsekomisjoni liikmeks.
Juurdepääsuloa andmisest keeldumise aluseid 2019. aasta julgeolekukontrollis ei tuvastatud, ütles kapo pressiesindaja Marta Tuul.
Hiljem ei tehtud Laanetile kontrolli seetõttu, et kehtiv õigus ei näe ette võimalust ministrite ja riigikogu liikmete suhtes järjepideva julgeolekukontrolli teostamiseks, lisas Tuul. Seega ei ole kapo peale 2019. aastat Laaneti suhtes julgeolekukontrolli läbi viinud.
See aga ei tähenda, et Laanet poleks saanud ise korteri üürimisest teada anda.
“Mis puudutab valitsuse liikme eluasemekulude hüvitamist, siis korra järgi peab valitsuse liige ise kinnitama, et üürileping ei ole sõlmitud korruptsioonivastases seaduses nimetatud seotud isikuga. Korruptsioonivastase seaduse järgi ei tohi ametiisik avalikke vahendeid temaga seotud isikutele suunata,” ütles Tuul.
Keskkriminaalpolitsei algatas esmaspäeval Laaneti suhtes väärteomenetluse. Kui üürimaksmiseks suunatud summa oleks ületanud 40 000 eurot, oleks tegu olnud kriminaalasjaga ning sellega oleks tegelenud kapo.
Eesti Ekspress kirjutas möödunud laupäeval, et Laanet on nii oma praeguses ametis justiitsministrina kui ka varem kaitseministrina üürinud oma kasupojalt Tallinnas korterit ja lasknud kulud riigil hüvitada, mis on aga vastuolus korruptsioonivastase seadusega.
Laaneti enda esialgne hinnang oli, et ta pole midagi valesti teinud, peale peaminister Kaja Kallasega rääkimist aga teatas Laanet, et astub tagasi.
Kaitsepolitsei viis Laanetile viis aastat tagasi julgeolekukontrolli, mis näitab nende pühendumist riigi turvalisuse tagamisele. Sellised kontrollid on olulised meie riigi julgeoleku tagamiseks ning aitavad ennetada võimalikke ohte ja ohtusid. Laaneti julgeolekukontroll näitab, et Eesti võtab oma julgeoleku tõsiselt ning on valmis vajadusel võtma meetmeid selle tagamiseks. Need kontrollid aitavad kindlustada meie kodanike turvalisust ning tagavad meie riigi stabiilsuse ja jätkusuutlikkuse tulevikus.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus