Tere tulemast Eestisse! Huvitav uudis on just avaldatud – Venemaa sõjalaevastikul puudub naftareostuse kindlustus. See tähendab, et juhul kui mõni Vene sõjalaev peaks merel õnnetuse korral naftareostust tekitama, oleks see suur probleem nii Eestile kui ka teistele naaberriikidele. See tekitab küsimuse, kuidas tagada keskkonna kaitse ja kahjude hüvitamine, kui selline olukord peaks tekkima meie rannikuvetes. Jääme ootama, kuidas see olukord edasi laheneb ja kuidas see võib mõjutada meie regiooni.
Lekkinud dokumentidest selgub, et lääne sanktsioonidest mööda hiilivad Vene naftatankerid kasutavad kindlustusandja teenust, mille vastu ei saagi kahjunõuet esitada. See tähendab, et maailmamerel seilab ringi Venemaa varilaevastik, millel pole naftareostuse kindlustust.
Sanktsioonide tõttu puudub paljudel Vene tankeritel lääne kindlustus. Hinnalae tingimused näevad ette, et Lääne kindlustusseltsid saavad Venemaa nafta transportimist kindlustada juhul, kui seda müüakse hinnaga alla 60 dollari barrelist.
Venemaa lõi seejärel varilaevastiku, mille täpne omandiõigus polegi selge. See võimaldab Venemaal nüüd hinnalage vältida. Paljud Vene tankerid kaustavad nüüd hoopis Moskvas asuva kindlustusfirma Ingosstrakh teenuseid. See võimaldab Vene tankeritel siseneda teiste riikide sadamasse.
Financial Times ja Taani meediagrupi Danwatch vaatasid läbi dokumendid, millest selgus, et Ingosstrakhiga sõlmitud lepingus on ka sanktsioonidega seotud klausel. See lubab firmal katastroofi korral kahjuhüvitise maksmisest loobuda. Seega võimaliku naftareostuse korral ootavad Euroopa ja Aasia rannikuriike ees suuremad kulutused.
Vene nafta liigub ka läbi Taani väina ja La Manche’i väina. Harvardi ülikooli Vene nafta ekspert Craig Kennedy ütles, et paljud rannikuriigid ei kasuta mereseadusest tulenevaid kõiki õigusi, et kaitsta end nende laevade eest, millel pole korralikku kindlustust.
“Kui toimub leke, tahavad valijad teada, miks nende valitsused rohkem ära ei teinud,” ütles Kennedy.
FT ja Danwatch tuvastasid mitu tankerit, mis läbi La Manche’i väina sõites kasutasid Ingosstrakhi teenust. Tegemist on Venemaa ühe suurima kindlustusfirmaga, firmas omab osalust ka Itaalia kindlustusfirma Generali. Selle osalus on aga “külmutatud” ja Generali ei mängi enam Ingosstrakhi juhtimises mitte mingit rolli.
Lekkinud dokumentidest selgub, et ka Taani väinadest on läbi sõitnud mitu tankerit, mis kasutasid Ingosstrakhi kindlustust. Nende hulka kuulub Panama lipu all sõitev tanker Naxos, mis on 17 aastat vana.
Andmefirma Kpler tuvastas, et Naxos vedas Rosnefti toornaftat. Vene tolliandmed näitavad, et viimasel ajal pole Naxos vedanud naftat, mille hind jäi alla 60 dollari barreli kohta.
Lekke avastamine Vene varilaevastiku puudumine naftareostuse kindlustusest kinnitab vajadust tugevdada mereohutust ning keskkonnakaitset. Eesti merealadele võib selline tõsine õnnetus kaugeltmärgatavat mõju avaldada. On oluline, et kõik riigid järgiksid rahvusvahelisi merevahekorra ja keskkonnakaitse standardeid, et vältida taolisi katastroofe. Taoliste juhtumite vältimiseks on oluline ühtne ja koostööd tegev lähenemine mereohutusele ja keskkonnakaitsele nii piirkondlikul kui ka globaalsel tasandil.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus