Gotland on Rootsi strateegiline olulisus paik, kuid selle kaitsetase võib olla puudulik. Rootsi valitsus on hakanud uurima võimalusi selle kauni saare kaitse tugevdamiseks, et tagada riigi julgeolek ning kaitsta seda potentsiaalsete ohtude eest. See otsus on äärmiselt oluline mitte ainult Rootsi, vaid kogu Balti ja Põhja-Euroopa piirkonna jaoks. Gotlandi tugevdatud kaitse annab lootust rahu ja stabiilsuse säilitamiseks selles strateegiliselt olulises piirkonnas.
Rootsi peaminister Ulf Kristersson andis intervjuu ajalehele Financial Times ning ütles, et riik uurib, kuidas tugevdada strateegiliselt tähtsa Gotlandi saare kaitset ning arutab seda ka oma NATO liitlastega.
Rootsi liitus eelmisel nädalal ametlikult NATO-ga ning päevakorda on kerkinud taas Gotlandi saare küsimus. Tegemist on strateegiliselt ülimalt tähtsa saarega ning Kristersson ütles, et selle kaitse tugevdamist arutatakse ka liitlastega, vahendas Financial Times.
“See on üks ilmselge asi, mida meie uute NATO liitlastega arutada. Gotland on alati olnud oluline, see on üks paljudest asjadest, mida arutada,” rääkis Kristersson.
Analüütikud nimetavad saart tihti ka “hiiglaslikuks lennukikandjaks”. Venemaa propagandistid on tihti nimetanud seda Moskva võimalikuks sihtmärgiks, kui Kreml peaks piirkonnas alustama sõjalist tegevust.
Kristersson pidi tunnistama, et Rootsil on Gotlandil väike sõjaline kohalolek. Tema sõnul on ressursside paigutamise osas on üsna palju asju, millele tuleb keskenduda ning see puudutab ka Läänemerd.
“See puudutab kohalolekut Gotlandil, aga ka seiret, mis on seotud allveelaevade võimekusega,” rääkis Kristersson.
Gotlandi kaotamine teeks raskeks ka maavägede ja tehnika juurdetoomise Läänemere lõunakaldale Euroopast ja USA-st. Sajandi alguses demilitariseeris Stockholm aga saare, 2018. aastal saatis riik Gotlandile taas rügemendi. Selle koosseisus on praegu umbes 370 sõdurit, 1990. aastate lõpus oli aga saarel ligi 25 000 sõdurit.
Kõikides siinsetes sõdades on olnud eelis sel riigil, kes valitses Läänemerd. Ja rootslased ütlevad, et Läänemerd valitseb see, kelle käes on Gotland. Juba 1361. aastal said Gotlandi talupojad teada, et tuleb end kaitsta, kui Taani Valdemar ründas ja 1500 Gotlandi talupoega lahingus hukkus.
Kokkuvõttes näitab Rootsi huvi Gotlandi kaitse tugevdamise vastu nende pühendumist piirkonna turvalisusele ning kohalike elanike kaitsmisele. See samm aitab kindlustada Gotlandi strateegilist tähtsust Läänemere piirkonnas ning suurendab üldist valmidust võimalike ohtude vastu. Samuti võib see kutsuda üles teisi Läänemere piirkonna riike suurendama oma kaitsevõimet ning tugevdama koostööd rahvusvaheliste partneritega. Gotlandi kaitse tugevdamine aitab luua stabiilsust ja turvalisust nii Rootsi kui ka kogu Läänemere piirkonna jaoks.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus