Horvaatias toimuvad erakorralised valimised on tekitanud suurt elevust nii kodu- kui välismaal. Pärast peaministri tagasiastumist on poliitiline maastik ootamatult muutunud ning valijad seisavad silmitsi uue võimalusega muuta riigi tulevikku. Korraldamata valimised toovad kaasa põnevuse ja ebakindluse, samas pakuvad võimalust luua midagi uut ja paremat. Kuidas need valimised mõjutavad Horvaatia tulevikku ja kuidas see kajastub välismaal? Ainult aeg näitab, milliseid põnevaid muutusi võime oodata selles Balkani riigis.
Horvaatia parlament saadetakse laiali hiljemalt 22. märtsil ning valimised toimuvad juba sügisel enne 9. juunil toimuvaid Euroopa Parlamendi valimisi, teatas esmaspäeval riigi konservatiivne peaminister Andrej Plenkovic.
Põhiseaduse järgi paneb parlamendivalimiste täpse kuupäeva paika riigi vasaktsentristlik president Zoran Milanovic, kuid valimised toimuvad vähemalt 30 ja hiljemalt 60 päeva möödudes pärast parlamendi laialisaatmist, kirjutab Euractiv.
Kui Plenkovici käest küsiti, kas parlament saadetakse laiali 22. märtsil või varem, siis ta vastas, et see toimub hiljemalt 22. märtsil.
“Horvaatia valimised toimuvad enne Euroopa Parlamendi valimisi. See on viimane parlamendi istungjärk enne selle laialisaatmist,” ütles ajakirjanikele Plenkovic.
Peaminister lisas, et ta kavatseb kandideerida oma erakonna HDZ esinumbrina.
Viimastel nädalatel toimusid Horvaatias vasakpoolse ja tsentristliku opositsiooni juhitud meeleavaldused, mille peamiseks üleskutseks oli erakorraliste valimiste korraldamine. Horvaatia korralised valimised oleks pidanud toimuma septembris.
Kuigi HDZ-le ennustatakse jätkuvalt esikohta arvamusküsitlustes, on erakonna toetus langenud võrreldes 2020. aasta parlamendivalimistel saadud 37 protsendiga häältest, mistõttu pole selge, kas Plenkovicil õnnestub uuesti valitsuse moodustada.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et Horvaatias toimuvad erakorralised valimised on oluline sündmus nii riigis endas kui ka välismaal. See võib mõjutada oluliselt riigi poliitilist maastikku ja suhteid teiste riikidega. Valimiste tulemusel võivad muutuda ka Horvaatia sisesed poliitilised prioriteedid ja strateegiad tulevikus. Seega on oluline jälgida nende valimiste arengut ning nende mõju nii Horvaatiale kui ka välismaale.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus