Meta, endine Facebook, on teatanud, et lõpetab Austraalia väljaannetele uudiste eest maksmise. See otsus on tekitanud segadust ja pahameelt nii Austraalias kui ka ülejäänud maailmas. Paljud on mures selle otsuse mõju pärast meedia mitmekesisusele ja sõltumatusele. Mis saab edasi? Kas teised suured platvormid järgivad Meta eeskuju või on see ainult ajutine nähtus? Uudis on kutsunud esile elava arutelu interneti- ja meediamaastikul ning jätkab maailma muutmist digitaalse ajastu keskpunktiks.
Facebooki emaettevõte Meta teatas reedel, et ei maksa enam Austraalia meediaettevõtetele uudiste eest tasusid, mispeale valitsus hoiatas, et ettevõte rikub varasemaid lubadusi.
“Inimesed ei tule Facebooki uudiste ja poliitilise sisu pärast,” selgitas ettevõte oma sammu.
Otsus on löögiks Austraalia uudisväljaannetele, mis juba praegu on raskustes, et vee peal püsida.
Meta on teatanud, et ei uuenda sisulepinguid uudisväljaannetega USA-s, Suurbritannias, Prantsusmaal ja Saksamaal.
Valitsused on varem sundinud sotsiaalmeediahiidu uudiste eest maksma, lootes nii toetada raskustes meediaväljaandeid.
Meediaettevõtted üle maailma on juba aastaid silmitsi tululangusega ning reklaamijad siirduvad tarbijateni jõudmiseks populaarsetele digiplatvormidele nagu Google ja Facebook.
Kolme aasta eest ajendas Meta lubadus uudisteväljaannetele maksta Austraalia valitsust leevendama veebiplatvormide tegevust reguleerivat seadusandlust.
Kommunikatsiooniminister Michelle Rowland väljendas reedel Meta teate peale nördimust ja soovitas valitsusel võtta vastumeetmeid.
“Meta otsus mitte maksta enam uudissisu eest kujutab endast mitmes õiguslikus punktis Austraalia uudistemeedia jätkusuutlikkuse tagamise kohustuse eiramist,” ütles Rowland.
“Austraalia uudistetootjad väärivad õiglast hüvitist pakutus sisu eest,” lisas Rowland.
Kokkuvõtteks võib öelda, et Meta otsus lõpetada Austraalia väljaannetele uudiste eest maksmine on tekitanud palju poleemikat nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil. See samm võib avaldada mõju mitte ainult Austraalia meediamaastikule, vaid ka teistele riikidele, kus jälgitakse huviga, kuidas suured tehnoloogiaettevõtted suhestuvad meediaväljaannetega. Oluline on jälgida, kuidas Meta otsus edaspidi mõjutab meediavabadust ja tasuvust ning milliseid tagajärgi see toob kaasa kogu digitaalse meediakeskkonna jaoks.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus