Tervist kõigile Eesti kogukonnale! Ukrania president Volodõmõr Zelenski peab tähtsaks Balkani riikide toetust tema rahuplaanile Albaanias. See samm on oluline, et tagada piirkonna stabiilsus ja edendada rahu Balkani poolsaarel. Zelenski visiit Albaaniasse näitab tema pühendumist dialoogile ja koostööle naaberriikidega ning loob võimaluse tugevdada Ukraina ja Balkani riikide vahelisi suhteid. See sündmus on oluline mitte ainult osapooltele, vaid kogu maailmale rahu ja stabiilsuse tagamiseks.
Ukraina president Volodõmõr Zelenski otsib Albaanias toetust oma kümnepunktilisele rahuplaanile. Albaania pealinna Tiranasse on Zelenskiga kohtuma kogunenud kõigi Balkani riikide juhid, sealhulgas Venemaaga heades suhetes oleva Serbia president Aleksandar Vucic.
Ukraina president tõi Balkani riigijuhtide ette needsamad probleemid, mida ta kõigi Lääneriikide juhtidega jaganud on, millele lahendused on aga visad tulema. Zelenski pakkus välja ka idee, kuidas Balkani riigid koos Ukrainaga laskemoonakriisist üle võiks saada, vahendas “Aktuaalne kaamera”.
“Meil on probleemid laskemoonatarnetega, mis mõjutavad olukorda lahinguväljal. Oleme huvitatud koostootmisest teiega ja kõigi meie partneritega. Meie valitsuse meeskond esitab teile detailid ja me pakume välja korraldada eriline Ukraina-Balkani kaitsetööstuse foorum Kiievis või mõnes teie pealinnas,” ütles Ukraina president Volodõmõr Zelenski.
Albaania peaministri Edi Rama sõnul on Albaania olnud Ukraina kõrval Venemaa agressiooni algusest peale ja jääb sinna ka edaspidi. Selle märgiks kirjutasid Rama ja Zelenski alla ka kahe riigi kaitsekoostööleppele.
“Oleme kogunenud siia kinnitamaks, et me jääme oma vastuses ühtseks. Me seisame otsustavalt Ukraina kõrval ohu palge ees, väga tõsise ohu Euroopa
julgeolekule ja maailmakorrale. Oleme samas teadlikud oma piiratusest,” ütles Rama.
Peale Balkani riigijuhtide kohtus Tiranas Zelenskiga ka Moldova president Maia Sandu. Moldovat ähvardab Venemaa üsna pidevalt ning just kolmapäeval otsustasid separatistliku Transnistria juhid paluda Venemaalt kaitset Moldova vastu. Sandu jäi Transnistria juhtide avaldust kommenteerides kidakeelseks.
“Moldova on praegu turvaline tänu Ukraina sõdurite vaprusele ja me oleme selle eest väga tänulikud. Moldova on pühendunud üleminekukonflikti rahumeelsele lahendamisele. Meie valitsus astub praegu väikeseid samme riigi majandusliku taas lõimimise poole,” ütles Sandu.
Juba varem on Sandu öelnud, et Moldova jätkab Euroopa Liidu poole liikumist kasvõi ilma Transnistriata.
Kokkuvõttes näeme, et Volodymyr Zelensky püüab aktiivselt leida toetust oma rahuplaanile Balkani riikidelt, sealhulgas Albaanialt. See näitab tema pühendumust lahendada Ukraina konflikt rahumeelselt ning saavutada stabiilsus ja rahu piirkonnas. Albaania ja teiste Balkani riikide toetus võib olla oluline samm edasi ning aidata kaasa dialoogi jätkumisele ja konflikti lahendamisele läbi rahumeelsete läbirääkimiste. On oluline, et rahvusvaheline kogukond toetaks Zelensky pingutusi ning aitaks kaasa rahumeelse lahenduse leidmisele Ukraina konfliktile.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus