Venemaa nõuab topeltkodakondsusega piiriületajatelt kinnitust sõja toetamise kohta | Eesti

2078582h38e7t24

Eesti seisab silmitsi keerulise olukorraga, kus Venemaa nõuab topeltkodakondsusega piiriületajatelt kinnitust selle kohta, et nad ei toeta sõda. See nõue tekitab muret ja segadust, sest see seab kodanikud küsimuse alla ning sunnib neid tegema valikuid vastuolulistel alustel. Kas Venemaa on valmis ähvardama kodanike vabadust ja turvalisust sõjaküsimuses? Eesti peab sellele väljakutsele vastama, kaitstes oma väärtusi ja põhimõtteid.

Venemaa on hakanud piiri ületavatelt Eesti ja Vene topeltkodakondsusega inimestelt küsima kirjalikke kinnitusi, et nad toetavad Venemaa sõda Ukrainas.

Koidula piiripunktis ületab igapäevaselt piiri ligi 200 topeltkodakondsusega inimest, kes on sattunud väga keerulisse olukorda. Väidetavalt alates eelmise aasta lõpust peavad  Venemaale minejad – nii topeltkodakondsust omavad isikud kui ka Euroopa Liidu kodanikud – täitma ankeedi, milles nõutakse Venemaa agressiivse poliitikaga nõustumist.

“Lisaks sellele, et nad annavad oma tavapärased isiku- ja dokumentide andmed, peavad nad fikseerima oma telefoni IMEI- koodi, lisaks andmed selle kohta, et kas nad tunnevad kedagi Ukraina relvajõududes, et kuidas nad suhtuvad Euroopa Liidu juhtkonda,” lausus PPA kagu piiripunkti juht Peter Maran.

Topeltkodakondsust omav Jelena ületab töö tõttu Eesti-Vene piiri iga päev, ta ei taha oma isikuandmeid avaldada, kuid ta kirjeldab oma kogemusi Vene piiripunktis.

“Algul nad kiusasid meid, siis ma ütlesin neile, et me oleme niigi tööl ära väsinud ja iga päev käime, et te juba nägupidi tunnete, ei ole vaja passigi vaadata. Siis nad jätsid meie kiusamise maha, aga kes käivad mitte tihti, neid kiusavad kõvasti – isegi neli, seitse, kaheksa tundi uurivad inimesi,” rääkis Jelena.

Piiriületajad teavad, kuidas neil tuleb Vene piiripunktis küsimustele vastata.

“Ei tohi rääkida, et on sõda, peab ütlema, et on sõjategevus; kui ütled sõda, siis hakatakse sind ka kohe kiusama ja uurima /…/ ja Krimm peab olema Venemaa, mitte Ukraina oma. Kui tollele vastuse annad, et ei tea või et on Ukraina oma või et ei huvita, siis sa lähed sinna, kus sa tulid,” lausus Jelena.

Loe rohkem:  Mikser: üks nõuka-anekdoot on ka praegu päevakohane | Eesti

Kokkuvõtteks võib öelda, et Venemaa nõudmine topeltkodakondsusega piiriületajatelt kinnitust sõja toetamise kohta on äärmiselt murettekitav ja ebaseaduslik. Eesti peaks jääma kindlaks rahvusvahelistele seadustele ja õigustele ning mitte alluma sellisele survele. Sellised nõudmised ohustavad rahu ja stabiilsust piirkonnas ning õõnestavad usaldust naaberiigi vastu. Eesti peaks jätkama oma kindlat seisukohta ning järgima oma demokraatlikke väärtusi ja inimõigusi, hoides samal ajal silma peal võimalikel ohuolukordadel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga