Bloomberg: Venemaa võib viia tuumarelvad orbiidile juba sel aastal | Välismaa

2268603h3167t24

Tere tulemast Eestisse! Bloombergi teatatud uudis Venemaa kavatsusest viia tuumarelvad orbiidile on tekitanud rahvusvahelises kogukonnas palju kõneainet. See potentsiaalne samm on tekitanud muret ja ärevust mitmetes maailma riikides, sealhulgas meie naaberriigis Eestis. Venemaa kavatsus tuumarelvu orbiidile viia võib mõjutada mitte ainult meie piirkonda, vaid kogu maailma julgeolekut. Uudis on kutsunud esile arutelusid ja analüüse, viidates vajadusele tihendada rahvusvahelist koostööd ning tugevdada rahu ja julgeolekut maailmas.

USA ametnikud on teavitanud oma liitlasi, et Venemaa võib paigutada tuumarelvad kosmosesse satelliitide ründamiseks juba sel aastal.

Vastava teabe edastasid Bloombergile asjaga kursis olevad isikud, kelle sõnul arendab Venemaa tuumarelval põhineva süsteemi, mis oleks võimeline kahjustama satelliitide tööd. Tuumarelva viimine orbiidile rikuks 1967. aasta avakosmose lepingut, millega on muuhulgas liitunud ka Venemaa.

USA avalikustas võimaliku Venemaa plaani viia tuumarelva kosmosesse pärast seda, kui esindajatekoja luurekomisjoni juht teatas Venemaast tingitud uuest suurest julgeolekuohust. Hiljem ütles USA president Joe Biden, et Kremli käsul arendamisel olev relv ei ohusta inimesi.

Venemaa eitab sellise plaani olemasolu. Venemaa diktaator Vladimir Putin väitis teisipäeval, et Venemaa on tuumarelvade kosmosesse viimise vastu ning Moskva teeb kosmoses ainult seda, mida teevad teised riigid.

Kuigi Venemaa kavatseb viia tuumarelva kosmosesse juba lähiajal, pole Kremlil hetkel plaanis seda orbiidil ka kasutada, ütlesid Bloombergile asjaga kursis olevad isikud.

Samas kui Venemaa kasutaks sellist tuumarelva, mõjutaks see umbes kolmandiku kõikide satelliitide tööd ning häiriks olulisel määral satelliitsidet kogu maailmas. ÜRO andmetel oli eelmise aasta aprilli seisuga Maa orbiidil peaaegu 7800 satelliiti.

Viimastel aastatel lahkus Venemaa mitmest tuumarelvastuse piiramise lepingust, mis pärinevad veel külma sõja aegadest. Washington ja selle liitlased on pöördunud Hiina ja India poole, et nood veenaks Moskvat orbiidile tuumarelva mitte saatma, ütlesid Bloombergile allikad.

Loe rohkem:  Ilvese hinnangul näitaks Rutte tõus NATO etteotsa taas Ida-Euroopa eiramist | Välismaa

Samuti vahendas neljapäeval Politico, et mitmed USA valitsuse tähtsad ametnikud püüdsid läbi rääkida Vene võimudega otse mitu nädalat enne Vene plaani avalikustamist.

Tuumaplahvatuse mõju satelliitidele sõltuks sellest, mis kõrgusel toimuks plahvatus. Enamik satelliite asub madalal orbiidil ehk vähem kui 2000 kilomeetri kaugusel maapinnast. Sellisel kõrgusel toimuva plahvatuse tagajärjel häviksid ekspertide sõnul satelliidid sadade kilomeetrite kaugusel plahvatuspaigast ning kahjustada saaks ka need satelliidid, mis läbiksid plahvatuspaika ka mitu kuud pärast plahvatust.

Venemaa plaan viia tuumarelvad orbiidile tuleb arutluse alla ka Itaalias aprillis toimuval G7 riikide välisministrite kohtumisel.

In conclusion, the news of Russia potentially placing nuclear weapons in orbit is a concerning development for Estonia and the rest of the world. This move could significantly escalate tensions and pose a serious threat to global security. It is essential for the international community to take this possibility seriously and work towards preventing such actions. Estonia stands firmly against any destabilizing activities and urges for diplomatic efforts to address this issue. It is crucial for all nations to prioritize peace and stability, and to work together to prevent the militarization of space.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga