Seitse riigiettevõtet läheb erastamisele | Majandus

2077061h0f3dt24

Tere tulemast Eestisse! Uudis, et seitse riigiettevõtet lähevad erastamisele, on toonud kaasa suurt elevust ja huvi riigi majanduse tuleviku vastu. Erastamisprotsess pakub suurepäraseid võimalusi nii kohalikele kui ka rahvusvahelistele investoritele. See samm on oluline osa Eesti majanduse liberaliseerimisest ning võimaldab ettevõtetel kiiremini kasvada ja areneda. Eesti peab silmas kvaliteetseid investeeringuid ning soovib pakkuda atraktiivseid võimalusi ärilisteks partnerlusteks. Tutvuge lähemalt Eesti majanduse arenguga ning kaaluge võimalusi osaleda selle põneva protsessis.

Rahandusministeerium avalikustas neljapäeval seitse riigifirmat, mille ministeeriumid on osaluste valitsejana hinnanud otstarbekamaks erastamisele suunata. Ministrid alustavad nüüd erastamist ette valmistama, teatas rahandusministeerium.

Riigile kuuluvatest äriühingutest soovitakse võõrandamisele anda viis: Teede Tehnokeskus, Operail, Nordic Aviation Group, Transpordi Varahaldus ning AS-is Tallinna Sadam vähendada riigi osalust kuni 51 protsendini. Lisaks suunataks rahandusministeeriumi ettepaneku kohaselt osalisele erastamisele Eesti Energia kaks tütarettevõtet: Enefit ja Enefit Green.

Rahandusminister Mart Võrklaev ütles erastamisettepanekuid kommenteerides, et riik olgu omanik seal, kus vaja ning mittestrateegiliste eesmärkide puhul on targem lasta ettevõttel iseseisvalt toimetada. “Näiteks on meil riigiettevõtteid, mis on juba osaliselt börsil ja täna on kaalumiskoht, kas oleks otstarbekas suunata rohkem osalust just investorturule,” rääkis ta.

“Valitsuse tänane nõusolek annab ministritele suunise alustada erastamiseks ettevalmistusi ning konkreetsete võõrandamisotsustega tulevad nad valitsusse juba siis, kui eeltöö on tehtud,” selgitas minister.

Kolme äriühingu puhul nähakse vajadust riigi osaluse võõrandamist või teenuse osutamisse erasektori kaasamist täiendavalt analüüsida ning kahe ettevõtte puhul jätkatakse juba varasemalt otsustatud likvideerimisega. Need kaks firmat on Eesti Loots ja Eesti Vanglatööstus.

Ülejäänud äriühingutes jätkatakse osalusega ning selle säilitamine vaadatakse uuesti üle kolme aasta jooksul.

Kokku on riigil osalus 28 äriühingus, millest 23 puhul on selleks 100 protsenti.

Loe rohkem:  Hotellides ööbis mais mullusest rohkem turiste | Majandus

Riigi osalusega mittestrateegiliste ettevõtete erastamisega jätkamine on seatud eesmärgiks Vabariigi Valitsuse tegevusprogrammis.

Riigivaraseaduse alusel hindavad riigi osaluse säilitamise vajadust valitsevad ministeeriumid kord kolme aasta jooksul. Ettepanek osaluse võõrandamiseks tehakse, kui riigi osalemise eesmärgid on täidetud või nende saavutamine ei ole enam vajalik.

Kokkuvõttes tähendab seitse riigiettevõtte erastamine olulist muutust Eesti majanduskeskkonnas. See samm võib avada uued võimalused välisinvesteeringuteks ja luua konkurentsi, mis võiks omakorda turgu elavdada. Samas tuleb jälgida, et erastamine toimuks läbipaistvalt ja õiglaselt, et tagada kõikide huvirühmade huvid. Eesti majandus seisab põneva ajajärgu ees ja on oluline, et erastamine toimuks edukalt ja tooks kaasa jätkusuutliku arengu riigi majanduses.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga