Tere tulemast! Täna arutleme Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrelli kommentaaride üle Iisraeli võimaliku pealetungi kohta Rafah’sse. Borrelli hinnangul oleks sellisel rünnakul katastroofilised tagajärjed nii inimeludele kui ka juba niigi räsitud piirkonna stabiilsusele. See küsimus on äärmiselt oluline mitte ainult Lähis-Ida jaoks, vaid ka kogu maailma jaoks. Asjad arenevad kiiresti, seega on oluline olla kursis hetkeolukorraga ja mõista selle potentsiaalseid mõjusid.
Iisraeli plaanid sõjaliseks pealetungiks Rafah’le Gaza piirkonnas on murettekitavad, ütles Euroopa Liidu välispoliitika juht Josep Borrell.
Borrell ütles sotsiaalmeediaplatvormil X, et 1,4 miljonit palestiinlast on praegu Rafah’s ilma kindla kohata, kuhu minna, silmitsi näljahädaga, vahendas Agence France-Presse.
Rafah on Palestiina territooriumi lõunapoolseim linn, mida on tabanud Iisraeli äge pealetung pärast Hamasi 7. oktoobri rünnakuid ja paljud Gaza 2,2 miljonilisest elanikkonnast on sinna varjunud.
“Teated Iisraeli sõjalisest pealetungist Rafahile on murettekitavad,” ütles Borrell. “Sellel oleksid katastroofilised tagajärjed, mis halvendaksid niigi kohutavat humanitaarolukorda ja väljakannatamatut tsiviilohvrite arvu,” lisas Borrell.
ÜRO Palestiina pagulasagentuur ütles, et ei tea, kui kaua ta võib töötada nii suure riskiga operatsioonis. “Rafah’s on tunda kasvavat ärevust ja paanikat. Inimestel pole õrna aimugi, kuhu minna,” ütles agentuuri UNRWA juht Philippe Lazzarini.
Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu käskis oma ametnikel esitada Rafah’s asuva elanikkonna evakueerimise ja Hamasi pataljonide hävitamise kombineeritud plaan, teatas tema büroo.
Netanyahu ütles sel nädalal, et andis vägedele korralduse hakata valmistuma liikuma Rafah’sse ja et täielik võit võitlejate vastu saabub kuude jooksul.
Iisraeli peamine toetaja Washington on öelnud, et ei toeta rünnakut, mis ei kaitse tsiviilelanikke, ning on teavitanud Iisraeli uuest USA riikliku julgeoleku memorandumist, mis tuletab USA-lt relvi vastuvõtvatele riikidele meelde, et nad peavad järgima rahvusvahelist õigust.
“Me ei kehtesta sõjalisele abile uusi standardeid,” ütles Valge Maja pressisekretär Karine Jean-Pierre ajakirjanikele. “Nad (iisraellased) kordasid oma valmisolekut neid tagatisi anda.”
In conclusion, the comments made by Josep Borrell regarding the potential catastrophic consequences of an Israeli incursion into Rafah are a reminder of the delicate situation in the region. It is crucial for all parties involved to seek peaceful solutions and avoid any actions that could escalate the tensions and lead to further suffering for the people in Gaza. The international community, including Estonia, must continue to support efforts for a sustainable and just resolution to the conflict between Israel and Palestine. Only through dialogue and diplomacy can a lasting peace be achieved.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus