Süvenev deflatsioon kahjustab Hiina majandust | Välismaa

2250546hc5eet24

Tere tulemast Eestisse! Süvenev deflatsioon Hiina majanduses ähvardab laiemat majanduskriisi, mis võib mõjutada ka meid siin Eestis. Hiina majandus on maailma üks suurimaid ja selle nõrgenemine võib mõjutada ka globaalseid kaubandussuhteid. See võib omakorda avaldada mõju Eesti ekspordile ja majanduskasvule. Seega on oluline jälgida, kuidas Hiina majandusolukord areneb ja valmistuda võimalikeks mõjudeks meie enda majandusele.

Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et Hiina majandusraskused süvenevad ning jaanuaris langesid tarbijahinnad viimase 14 aasta kiireimas tempos.

Kompartei juhitud statistikaamet teatas neljapäeval, et Hiina tarbijahinnad langesid jaanuaris 0,8 protsenti. Viimati langesid Hiinas hinnad nii kiiresti 2009. aasta septembris, kui maailmamajandust räsis finantskriis. 

Lääneriigid võitlevad endiselt inflatsiooniga. Hiinat ähvardab aga pikk hinnalanguse periood, see ohustab ka maailmamajandust. Hiinast pärit odavad kaubad võivad maailmas inflatsiooni leevendada, kuid selle käigus võib suureneda Hiina eksport. See võib kahjustada teiste riikide tööstust, vahendas The Wall Street Journal. 

Deflatsioon kahjustab aga ka Hiina majandust. Selle käigus väheneb ettevõtete kasum, firmad koondavad siis töötajaid, et suurendada kasumimarginaali. Hiinat räsib juba suur võlakoormus. Seetõttu ei taha tarbijad laenu võtta ning raha kulutada, riigis süveneb ka kinnisvarakriis.  

Ka Hiina teenindussektor on raskustes. Teenuste hinnad kerkisid jaanuaris vaid 0,5 protsenti. 

“Tarbijad on majanduslanguse ajal kulutuste tegemisel ettevaatlikumad,” ütles Pekingis tegutsev juuksur Song Jiaqi. 

Deflatsiooni mõju tunnevad ka Hiinas tegutsevad rahvusvahelised ettevõtted. Tööstuskontserni ABB juht Bjorn Rosengren ütles, et hinnatõusu pole Hiinas oodata. 

Hiina on varemgi jõudnud deflatsiooni. 1998. aastal tabas Aasiat finantskriis, 2009. aastal jõudis globaalne finantskriis Hiinasse. Mõlemal korral reageeris Peking jõuliselt, keskpank langetas intressimäärasid ja pangad andsid odavaid laene. Majandus hakkas taas kasvama, inflatsioon kiirenes. See soodustas aga kinnisvaramulli tekkimist, kompartei tahab aga nüüd ülepingutatud hindadest õhu välja lasta.

Loe rohkem:  Katzarova: sõja algusest on Venemaal inimõiguste olukord kiiresti halvenenud | Välismaa

In conclusion, the deepening deflation in China poses a significant threat to the country’s economy. With consumer prices falling and demand weakening, the risk of a prolonged period of deflation could lead to reduced investment, lower income levels, and potential job losses. This could have a cascading impact on the global economy as well. The situation calls for proactive measures from the Chinese government to counter the deflationary pressures and stimulate economic growth. In the meantime, it is important for international stakeholders to closely monitor the situation and be prepared for potential implications on their own economies.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga