Aiandites käib kevade eel kiire taimede ümberistutamine | Eesti

2248239h4e0ct24

Kevad on Eestis aiandushooaja kiire algus, kui aiapidajad ja aednikud asuvad taimede ümberistutamisele. Aiandites käib kiire sagin, kuna taimede ümberistutamine on oluline tegevus, mis tagab taimede tervise ja kasvu. Eestis on kevadel tavaline näha inimesi, kes istutavad uusi taimi oma aedadesse ja kasvuhoonetesse ning valmistuvad suveks. See on aeg, mil aiandushuvilised saavad oma roheliste sõpradega taas lähedasemaks ning loovad kauni ja viljaka keskkonna. Kevade saabumine toob kaasa uue elu ja lootuse ning aiandushooaeg on selleks suurepärane võimalus.

Kuigi väljas on veel sügav talv, siis võib kasvuhoonetes juba kevadet aimata. Põlvamaa aiandites käib kibekiire töö, sest kevadlilled vajavad ümberistutamist.

Põlvamaal tegusevas Kanepi aiandi kasvuhoones käib juba  taimede ümberistutamine, sest  ligikaudu 80 000 võõrasema istikut vajavad suuremat kasvupotti.

“Kanepi aiand ärkas selle nädala alguses talveunest ja hakkasime kevadisi võõrasemasid potti panema. Töötajad, kes talvel puhkavad, tulevad tööle, esimesed õied on pottidel peal ja kui kasvuhoone täitub turba lõhnaga ja kergelt lillelõhnaga, siis ongi, et nüüd on kevad,” rääkis Kanepi aiandi peaagronoom Käty Saare.

Ka Räpina aianduskooli kasvuhoonetes on juba  taimelavad taimi täis, see millised kevadlilli kasvatatakse, see sõltub eelkõige sellest, milliseid teadmisi on õpilastel vaja omandada. 

“Eks valikuid tulebki selle järgi teha, millised kultuurid sobivad lühipäeva tingimustesse ja Eesti vähese päikesega kliimasse. Muidugi on kasvuhoonetes alati võimalik lisavalgust anda, lisasoojust anda – see ongi aedniku tarkus, mida siin koolis õpetatakse,” ütles Räpina aianduskooli õppeaia juht tea Juhani.

Lisaks teistele kevadlilledele on aianduskoolis saanud tavaks kasvatada rukkililli nii, et need vabariigi aastapäevaks õitsema puhkevad.

“Kui need taimed tärkavad noore taimena, siis jäävad nad jahedasse ruumi talvituma. Nad on seal detsembrini või jaanuarini, valgust ei ole neil vaja, soojust ei ole neil vaja; madala plusstemperatuuri juures ja siis lähevad potti. Potis see osa, mis nüüd õitseb, on detsembris potti pandud ja see on siia valge kätte toodud ja kasvavad kenasti,” rääkis Räpina aianduskooli lillekasvatuse õpetaja Merike Aomets.

Loe rohkem:  Kohus: Vene kodanikelt relvaloa võtmine pole vastuolus põhiseadusega | Eesti

Kevadine aeg aiandites on kiire ja ürituslik, kui taimede ümberistutamine on täies hoos. See on oluline osa aednike jaoks, kes soovivad oma taimede ja aia eest hoolitseda ning neid hästi kasvatada. Aiandusprotsess nõuab hoolsust ja täpsust, kuid tulemused on seda väärt. Hooaja algus on alati põnev ja innustav aeg, kui saab näha, kuidas taimed ärkavad ellu ja hakkavad kasvama. Ümberistutamine võimaldab taimedel juurduda ja areneda, tagades tervisliku ja õitsva aia kogu suveks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga