Tere tulemast Eestisse! Eesti ajalugu sai hiljuti olulise täienduse, kui siin riigis sõlmiti esimesed sooneutraalsed abielud. See sündmus on märkimisväärne mitte ainult Eesti jaoks, vaid terves maailmas, kuna see näitab meie riigi avatust ja progressiivsust. Eesti on alati olnud tuntud oma kultuuri, ajaloo ja looduse poolest, kuid nüüd saame uhkusega lisada selle avatuse ja mitmekesisuse. Tulge ja koguge seda ajaloolist hetke koos meiega!
2. veebruaril sõlmiti Eesti esimesed sooneutraalsed abielud. Tartu Õnnepalees abiellus neli paari, kes tegid avalduse abiellumiseks esimesel võimalusel ehk 1. jaanuaril.
Avaldusi abiellumiseks saab teha minimaalselt üks kuu ette. 1. jaanuaril avalduse teinud Leena ja Kristin ei näinud põhjust abiellumisega ka kauem oodata.
“Selline natuke veider tunne on, mingis mõttes on nii kaua oodatud. Samas on hea kergendus, nagu oleks kivi südamelt ära läinud. Et nüüd ongi päriselt võimalik. Ikkagi sisemiselt on veider tunne, et see üldse Eestis võimalik on. Kuigi see on väga tore,” rääkis värske abielupaar.
Noorpaar on viimased paar aastat oma elu koos planeerinud ning ootanud võimalust abiellumiseks.
“Ikkagi kõik abieluga kaasnevad õigused. Kas või ühine kodu ostmine, kõik varad, kui kellegagi peaks midagi juhtuma, kõik sellised asjad ikkagi mingis mõttes abielu tagab meile,” ütlesid Leena ja Kristin, kes tähistavad abiellumist kodus paari sõbraga.
Kairi ja Kätri, kes samuti reedel Tartus abielu sõlmisid, korraldasid sõpradele ka pulmapeo.
“Me mõtlesime, et läheme spaasse. Aga meie sõbrad ütlesid, et nurga taga ei tohi sellist suurt asja ajada, et me peame ikkagi tegema peo ka. Jaa, sest see päev on tähistamist väärt, sest see on natukene ajalooline ka,” ütlesid Kairi ja Kätri.
“Meil on kõik lepingud juba sõlmitud juriidiliselt, aga ma arvan, et samasoolistele paaridele ei peaks seadma kõrgeimad ootusi või nõudmisi kui heteropaaridele, kes armastusest abielluvad. Meil on samamoodi, et me tahtsime lihtsalt abielluda, sest meil on kõik leivad ühes kapis juba pikka aega ja ma arvan, et see on tore järgmine samm,” rääkisid nad.
Eesti suuremates linnades tegi jaanuaris avalduse abiellumiseks kokku umbes poolsada samasoolist paari.
Kokkuvõttes võib öelda, et Eestis sõlmiti esimesed sooneutraalsed abielud ning see on oluline samm LGBTQ+ kogukonna võrdsete õiguste suunas. Uus abieluseadus võimaldab kõigil paaridel, olenemata nende soost, abielluda ja luua seaduslikke perekondi. See näitab Eesti ühiskonna avatumat ja inklusiivsemat suhtumist mitmekesisusesse ning annab lootust paremale tulevikule kõigi Eesti kodanike jaoks. Samuti tõestab see, et Eesti on valmis astuma sammu kaasaegsema ja inimõigusi austava ühiskonna suunas.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus