Europarlamendi parempopulistide fraktsioon kutsub Orbani parteid endaga liituma | Välismaa

2238480h24d8t24

Tere tulemast Eestisse! Europarlamendi parempoolsete populistide fraktsioon on teinud ajaloolise kutse Ungari peaministri Viktor Orbani parteile liituda nendega. See samm on põhjustanud suurt vastukaja üle Euroopa, kuna see võib mõjutada Euroopa Parlamendi dünaamikat ja otsuseid tulevikus. Orbani partei on pälvinud nii kiitust kui ka kriitikat oma immigratsioonipoliitika tõttu ning nende liitumine populismi pooldavate fraktsiooniga oleks märkimisväärne samm Euroopa poliitilisel maastikul. See uudis on kindlasti tekitanud elevust ja arutelusid Eestis ning üle kogu Euroopa.

Euroopa Parlamendi parempopulistlik Identiteedi ja Demokraatia (ID) fraktsioon soovib näha oma ridades Ungari peaministri Viktor Orbani erakonda Fidesz. Tegemist on osaga parempopulistlike ja konservatiivsete erakondade katsest teha senisest tihedamat koostööd Brüsselis.

Vastavast plaanist teatas intervjuus Euractivile ID fraktsiooni aseesimees Gunnar Beck.

“Fidesz oleks loomulikult teretulnud ID-s, kui nad avaldaks soovi liituda,” ütles Beck.

Praegu 59 eurosaadikuga ID-le ennustatakse juunis toimuvatel Euroopa Parlamendi valimistel üle 90 koha saamist ning praeguselt kuuendalt kohalt parlamendi suuruselt kolmandaks poliitiliseks jõuks tõusmist. Fideszil on praegu 12 eurosaadikut, mis võimaldaks ID-l moodustada võimsa, sajast liikmest suurema fraktsiooni.

Fraktsiooni peamise erakonna, Marine Le Peni juhitud erakonna Rassemblement National esindaja Jean-Paul Garraud suhtub ideesse samuti positiivselt.

“Toetame igati Fideszi liitumist ID-ga. Isiklikud sõprussidemed Viktor Orbani ja Marine Le Peni vahel on tugevad, nagu ka minu sidemed Ungari Fideszi saadikutega. Loomulikult loodame, et nad liituvad fraktsiooniga,” ütles ta Euractivile.

Fidesz lahkus paremtsentristliku Euroopa Rahvapartei (EPP) fraktsioonist 2021. aastal, ennetades EPP võimalikku otsust visata erakond välja seoses õigusriigi põhimõtte rikkumise süüdistustega Ungaris. Sellest hetkest saadik jätkavad Fideszi eurosaadikud sõltumatute liikmetena, kes ei kvalifitseeri seetõttu parlamendi täiendavale rahalisele toele ning saavad vähem võimalusi sõnavõttudega esineda.

Loe rohkem:  Gaasi hind Euroopas langes energiakriisi eelsele tasemele | Välismaa

ID asemel võib Orbani erakond liituda Konservatiivide ja Reformistide (ECR) fraktsiooniga. Samas on sellise käigu takistuseks ECR-i ja Fideszi erimeelsused välispoliitikas. Kui ECR seisab häälekalt Ukraina toetamise eest, siis Orban on varem blokeerinud Ukraina abistamist Euroopa Liidu tasemel, kuigi ta nõustus neljapäeval peetud Euroopa Ülemkogul Ukraina abipaketi heaks kiita.

Suures plaanis levivad Brüsselis kuulujutud võimalikust ID ja ECR ühinemist. Antud idee suhtes on avatud ka ID asejuht Beck.

“Vähemalt kahe parempoolse konservatiivse erakonna, ECR-i ja ID suur ühinemine parlamendis on olnud korduvalt arutelu all. See pole veel lõplikult välistatud,” ütles ta.

Küsitluste järgi suudaks selline ühisfraktsioon konkureerida valimistel esikoha pärast EPP-ga.

Siiski püsivad kahe fraktsiooni vahel erimeelsused välispoliitika ja Ukraina aitamise osas, mis takistab võimalikku ühinemist.

“Meil on juba palju sarnast sisu ECR-iga. Põhimõtteliselt on ainult üks valdkond, milleks on välispoliitika ja konkreetselt Ukraina sõda, milles on koostöö mõnevõrra keerulisem,” tunnistab Beck.

Kui seda takistust ei suudeta ületada, jätkub koostöö teemade kaupa konkreetsete eelnõude hääletustel.

“ID soovib saavutada suunamuutust sisserände- ja kliimapoliitika osas. Seda on võimalik saavutada ainult koostöös teiste fraktsiooniga, kuigi palju sõltub uuest EPP koosseisust,” lisas ID asejuht.

In conclusion, the call for Orbán’s party to join the European Parliament’s right-wing populist faction reflects the ongoing polarization and fragmentation within European politics. The rise of populist movements across the continent has led to increased tensions and division among member states. This move by the right-wing faction further demonstrates the growing influence and power of populist ideologies in European politics. As the political landscape continues to evolve, it is crucial for Estonia and other countries to engage in open and respectful dialogue in order to address these challenges and work towards a more unified European Union.

Loe rohkem:  Bloomberg: EL tahab suurendada Euroopa relvade ostmist | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga