Tere tulemast Eestisse! Viimaste sündmuste valguses on kuum teema Metropoliit Eugeni ja tema vastu esitatud süüdistused, mis on tõlgendatud poliitilistel eesmärkidel. Arutatakse kogukonnas laialdaselt selle tõe tagamaid ning põhjusi süüdistuste esitamiseks. Metropoliit Eugeni on olnud oluline tegelane Eesti õigeusu kirikus ning tema vastu esitatud süüdistused on tekitanud palju vastukaja. Tulenevalt sellest on oluline jälgida, kuidas see olukord edasi areneb ning millised võivad olla selle mõjud nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil.
Moskva Patriarhaadi Eesti õigeusu kiriku metropoliit Eugeni, keda kaitsepolitsei peab ohuks Eesti julgeolekule, nimetab talle esitatud süüdistusi poliitilisteks. Juhul kui politsei tema vastuväiteid elamisloa pikendamise kohta ei arvesta, siis peab ta Eestist lahkuma järgmisel teisipäeval
Moskva Patriarhaadi Eesti õigeusu kiriku juht metropoliit Eugeni on esitanud vastuväited ja ootab politseist vastust. Kiriku sinod ja kirikukogu soovivad, et metropoliidi elamisluba pikendataks. Põhjuseks, miks elamisluba ei pikendata, on politsei sõnul see, et ta on toetanud avalikus tegevuses ja sõnavõttudes agressiooni. Metropoliit sellega nõus pole.
“Ma olen kindel, et see on poliitiline otsus konkreetselt minu vastu. Ma siiski loodan, uskudes siseministri sõnu, et see pole otsus kiriku vastu,” ütles metropoliit Eugeni.
Siseminister Lauri Läänemetsa sõnul ei sekku valitsus kiriku asjadesse. “Ma olen öelnud ka kirikutele, et Eesti vabariigi valitsus kirikute siseasjadesse ei sekku,” lausus ta.
Metropoliit Eugeni tool tema töökabinetis võib tühjaks jääda alates 6. veebruarist, sest siis on elamisloa tähtaeg läbi. Politsei analüüsib praegu tema vastuargumente ja otsus tehakse lähiajal.
“Me enesestmõistetavalt saame aru, et kui me räägime positsioonist, kus riik on julgenud avalikult välja öelda, et selle inimese käitumises me näeme julgeolekuohtu, siis see positsioon üleöö väga lihtsalt muutuda ei saa,” lausus PPA Põhja prefektuuri piirivalvebüroo juht Indrek Aru.
Moskva Patriarhaadi Eesti õigeusu kirik kuulub Eesti kirikute nõukogusse. Nõukogu president Urmas Viilma ütleb, et riigil on õigus selliseid otsuseid teha, kuid argumente on keeruline hinnata, sest suur osa infost pole avalik.
“Kas isiku poolt, kes võtab nüüd juhtimise üle või hakkab vastutama selle eest – kas ta ei hakka tegema samu vigu, mida riik peab vigadeks, aga mida kirik ise tõlgendab oma kiriku tööks,” ütles Viilma.
Metropoliit ütles, et lahkudes Venemaale jääb ta tegema kiriku juhi tööd kaugtööna.
“Mina jään edasi kirikupeaks. Mind pole keegi kohalt maha võtnud. Mind valis kirikukogu, kus on esindajad kõikidest kogudustest. Just see institutsioon peab otsustama, kas ma võin siin edasi teenida. Ma lahkun, aga samal ajal ma jään,” lausus Eugeni.
Kokkuvõttes võib öelda, et Metropoliit Eugeni vastu esitatud süüdistusi poliitilisteks pidamine näitab keerulist poliitilist olukorda Eestis. Kuigi süüdistused võivad olla seotud poliitiliste võitlustega, peaks õiguslikku protsessi käsitlema erapooletult ja objektiivselt. On oluline, et kõik süüdistused saaksid õiglase kohtupidamise ning metropoliitil oleks võimalus end kaitsta. Egiidi all tuleb jätkata õigusriigi põhimõtete järgimist ning tagada, et poliitilised vaidlused ei mõjutaks kriminaalasjade kohtuotsuseid.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus