Tere tulemast Vabariigi aastapäeva paraadile! Sel aastal saab meie imelises Eestis näha midagi erilist – meie liitlaste rasketehnikat. See on suurepärane võimalus tunnistada meie tugevat liitlassuhet ja näha nende muljetavaldavat sõjatehnikat meie enda silmaga. Paraadil osalemine on alati olnud oluline osa meie rahva aastapäeva tähistamisest ja sel aastal on sellest saamas erakordselt eriline sündmus. Tulge ja olge osa ajaloost ning tunnistage üht Eesti Vabariigi olulisemat paraadi.
Vabariigi aastapäeva paraadil on ka tänavu väljas kaitseväe ja liitlaste – Suurbritannia, USA ja Prantsuse – rasketehnika, sealhulgas süsteemid, mida Vabaduse väljakul varem näidatud pole.
Vabariigi aastapäeva paraadil sõidab üle Vabaduse väljaku raketiväe assortii. Ameeriklased näitavad oma mobiilset raketisüsteemi HIMARS, mis alaliselt viibib Eestis eelmisest aastast. Esmakordselt on paraadil brittide analoogiline süsteem MLRS. Üldine paraadi põhimõte on see, et seal näidatakse seda, mis on kasutusel.
“Kogu see tehnika ei ole näitusetehnika, vaid see, millega me päriselt läheme metsa. Ja siis me peseme selle ära ja tuleme näitame päris asju, mis päriselt sõdivad ja päriselt kasutuses ka on. Nii et andke andeks, kui mõni soomuk, tank või lahingumasin on mõne kriimuga või ei näe täiesti tuttuus välja,” lausus staabiveebel Renzo Rajaste.
Eelmise aasta oktoobrist Eestis viibiv USA HIMARS-i patarei koolitab oma tehnika abil välja eestlasi. Koolitus toimub ka USA-s. Eesti saab samad relvasüsteemid plaanide kohaselt järgmisel aastal. Seejärel saavad Eesti meeskonnad relvadest lasta. Üksus on praegu juba mehitatud.
“Eelmisel nädalavahetusel oli meil võimalus teha koostööd Eesti tulevase HIMARS-i pataljoniga. Meil oli autojuhtide koolitus, õpetasime, kuidas laskemoona peale ja maha laadida, sõbrunesime,” ütles 3-27 välisuurtükiväe rügemendi patarei ülem kapten Rachelle Stewart.
“Kui päris relvad kohale jõuavad, siis me pakime lahti, hooldame ja kohe peaksime olema valmis ka. Me oleme välja mõelnud lahenduse, et ühest küljest oleme värvanud uued tegevväelased, kes selle süsteemi peal õpivad. Teisest küljest kasutame vanu reservväelasi, suurtüki reservväelasi, kelle me õpetame ümber HIMARS-süsteemi peale,” ütles diviisi suurtükiväepataljoni operatiivsektsiooni ülem major Tanel Tatsi.
Paraadil osaleb nagu tavaliselt Eestis kasutusel olev kaitseväe ja liitlaste rasketehnika. Kas Eesti toob välja ka oma vastsaadud laevatõrjeraketid, pole veel teada.
Kokkuvõttes võib öelda, et Vabariigi aastapäeva paraadil osalemine on oluline sündmus Eesti kaitsejõududele ning riigi ja rahva uhkusele. Peale selle on paraadil võimalik näha ka meie liitlaste rasketehnikat, mis näitab meie tugevaid rahvusvahelisi suhteid ja koostööd teiste riikidega. See annab kindlustunde meie riigi julgeoleku ja kaitsevõimekuse osas ning tõstab ka meie rahva patriotismi. Paraadil osalemine ja liitlaste rasketehnika näitamine on oluline osa Eesti kaitsejõudude moderniseerimisest ning välispoliitika arendamisest.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus